Elekma  Autoracing

940 täristää penkkiin

  • 13 Vastauksia
  • 1999 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa SissiKuutio

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 22
  • www.vrcf.fi
940 täristää penkkiin
« : 08.01.2021, 15:39:30 »
Heips, juuri eilen sain vaihdettua kardaanin keskituen sekä etu nivelen muttei tärinä sillä korjaantunut. Tärinä alkaa siinä 60-70 alueella ja katoaa ja tulee takaisin aina vahvempana tietyillä nopeuksilla. Eli todennäköisesti joku epätasapainossa? Itsellähän auto on aina täristänyt mutta eipä tuota niin normi ajossa huomaa muutakuin hiukan ärsyttää. Kysympä nyt kun ei nosturia/tilaa juuri käytettävissä että mistä tuota lähtisin hakemaan kun pääsen auton alle. Renkaat ei pitäisi olla syypäät koska talvirenkaat vaihtuivat juuri sekä kesävalsseilla tekee saman. Mutta takaisin kardaaniin niin. samalla kun nuo vaihdoin huomasin että kardaanin sisältä oli yksi "hammas" katkennut joskus jonkun muun omistuksessa, joten kysymysmerkkinä voisiko tuo tehdä niin isoa eroa tasapainoon ? Ja toki en tiedä onko kardaani kasattu oikeaan asentoon koska tuo murtunut hammas oli sieltä pois otettu tai ainakaan en löytänyt palasia ollenkaan. Auto tosiaan tomaatti mutta tärinä ei katoa eri vaihteilla eli tuskin sieltä päästä johtuvaa.

Kankikari

  • Vieras
Vs: 940 täristää penkkiin
« Vastaus #1 : 08.01.2021, 16:17:05 »
Puuttuva kohta on se kohdistus jottei kartaania saa kasattua väärin.

Vai onko ihan selvästi murtumaa ja epätarkka alue joka puuttuu.

Toki kannattaa 50e maksaa ehjästä kartaanista jis nykynen on vaikka kiville ajettu joskus.


Poissa SissiKuutio

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 22
  • www.vrcf.fi
Vs: 940 täristää penkkiin
« Vastaus #2 : 08.01.2021, 16:33:42 »
Ulkoisia kolhuja ei ole, hammas joka puuttuu (ainakin oman tiedon mukaan se siellä kuuluisi olla ) on ulommasta hammaskehästä (etu ja taka osan yhdistys kohta jossa liukuvat sisäkkäin) josta jäljellä näkyy olevan sellainen puolimillinen klimppikasa koko matkaltaan, tietääkseni noissa pitäisi olla hammastus koko kaareltaan jolloin sen kartaanin saat yhdistettyä myös väärässä asennossa ? Hirveästi en ole kerinnyt kardaanien kanssa leikkimään mutta näin itse ymmärtänyt.

Edit: lueskelin niin ilmeisesti 93+ kardaanit tehty niin että eivät mene väärässä asennossa mutta omani on 92. En tiedä kuinka tarkkaa info on mutta....
« Viimeksi muokattu: 08.01.2021, 16:57:21 kirjoittanut SissiKuutio »

Kankikari

  • Vieras
Vs: 940 täristää penkkiin
« Vastaus #3 : 08.01.2021, 17:13:52 »
Oma tieto noista on että 90 mallin automaatti 740 omasi paksun kartaanin jossa puuttuva hammas siinä poorissa eikä saa näin väärin kasatuksi. Samanlainen classic mallin 940 automaatissa.


Poissa SissiKuutio

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 22
  • www.vrcf.fi
Vs: 940 täristää penkkiin
« Vastaus #4 : 08.01.2021, 17:21:39 »
Ihan mahdollista tuokin kun en jostain syystä kokeillut eri asennoissa lykätä kiinni :)

Mutta tuleeko sinulla mieleen mitään muuta mikä voisi kyseisen tärinän aiheuttaa ? eipä tuossa enään paljoa vaihtoehtojakaan ole enkä jaksaisi uskoa että mikään puslakaan tekisi kun ei auto "syöksy" esim käännettäessä tms.
« Viimeksi muokattu: 08.01.2021, 17:23:33 kirjoittanut SissiKuutio »

Poissa HarPes

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 697
  • www.vrcf.fi
Vs: 940 täristää penkkiin
« Vastaus #5 : 08.01.2021, 19:29:45 »
Itse ihmettelin tärinää 240 farkussa.. kokeilin auton alta onko ristinivelissä väljää.. Ei ollut mutta samalla vaihdoin tulikumin, ei sekään auttanut. Irroitin koko kardaanin ja huomasin että takimmainen ristinivel oli jäykkä kääntymään yhteen suuntaan.. jotenkin se oli juntturissa..vaihdoin sen ja homma korjaantui.

Poissa HammerDown

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 1807
  • It's Hip To Be Square
Vs: 940 täristää penkkiin
« Vastaus #6 : 08.01.2021, 20:58:38 »
Kannattaahan siitä ainakin katsoa, että on ristikot linjassa, jos/kun pätkät on mahdollista laittaa väärään asentoon.

Jos siellä on jortaani jonkun hampaan pielessä, ja heitto ilmenee/korostuu sopivalla taajuudella...?
Sain sielukseni vain käytetyn auton
Olet kalleimpani, sinä saatanan kone
Älä hyydy

Poissa jogiin

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 3831
  • 195hv/406Nm
Vs: 940 täristää penkkiin
« Vastaus #7 : 08.01.2021, 21:12:04 »
Muutamat ristikot  vaihdettu, on neulalaakerit syöny kupin sisältä röpelöks ja sen tunteekin kun irrottaa kardaanin ja niveltä pyörittelee.

Volvo 945 Classic -98 (Lahna)
Volvo 945 turbo -96 (Lahnan seuraaja)
Wäärin Wirittäjä #4

Poissa SissiKuutio

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 22
  • www.vrcf.fi
Vs: 940 täristää penkkiin
« Vastaus #8 : 09.01.2021, 01:10:28 »
perhana ku en huomannu kurkata kuinka takimmainen nivel pyörii  :idiot2: sen verta kokeilin että jämäkältä tuntuu eikä ole heittoa paikallaan mutta tuskin on paljoa heittoa jos juntturassa on :) täytyy katsoa jos lähipäivinä kurkkaisin kyseisen kun ei mikään kummempi homma ole. Kiitokset ja toivotaan että olisi tuo vikapäänä toki eipä siellä oikeen muutakaan voi olla näillä näkymin.

Poissa jogiin

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 3831
  • 195hv/406Nm
Vs: 940 täristää penkkiin
« Vastaus #9 : 10.01.2021, 04:30:26 »
Madallettu/väsynyt alusta tekee myös sen että kardaanin kulmat menee pieleen ja alkaa jyristämään  ???

Volvo 945 Classic -98 (Lahna)
Volvo 945 turbo -96 (Lahnan seuraaja)
Wäärin Wirittäjä #4

Poissa Izmo

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 78
  • www.vrcf.fi
Vs: 940 täristää penkkiin
« Vastaus #10 : 10.01.2021, 14:33:09 »
Itellä oli mahoton tappelu tärinän kans. Vaihtoin tukikumen/laakerin ja ristikot eikä auttanu. Tärinä sitte loppu ku laitto reilusti rikkoja siihen laakerilevyn alle.

Poissa Jambo

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 2405
  • Vikakoodin lukua iCarsoftilla ja Delphillä
Vs: 940 täristää penkkiin
« Vastaus #11 : 10.01.2021, 15:19:24 »
Itellä oli mahoton tappelu tärinän kans. Vaihtoin tukikumen/laakerin ja ristikot eikä auttanu. Tärinä sitte loppu ku laitto reilusti rikkoja siihen laakerilevyn alle.

Mä olen joskus ihmetellyt kun tätä prikkakikkaa on tarjottu mm. madalletuille autoille. Se voi toimia sellaisessa kardaanissa jossa myös lootan pää on ristikolla, mutta hardylaipallisessa kardaanissa se vaan alkaa sitä kumilaippaa väänättämään vituiksi.

Toki sillon se korjaa tilannetta jos uusi tukikumi on jostain syystä matalempi kuin orkkis. Ainakin muunmerkkisissä tullut monesti vastaan että uusi tarvike eroaakin orkkiksesta niin paljon että joutunut tekemään shimmiä
Käyttiksenä - VW Caddy 1.6TDI '13
Pyhä lehmä - 740 B6284T/M90 '87
Ugly Duckling - 242 B230FT/GS6-37 '80
Winterbeater - 740 B5234T/GS6-37 ' 88 - Myyty

Poissa Izmo

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 78
  • www.vrcf.fi
Vs: 940 täristää penkkiin
« Vastaus #12 : 12.01.2021, 11:23:02 »
"mutta hardylaipallisessa kardaanissa se vaan alkaa sitä kumilaippaa väänättämään vituiksi."

Tätä me kaverin kans mietittiin kyllä. Itellä ei kertakaikkiaan muut keinot auttanu. Nyt ei täristä enää yhtään. Tosiaan joku tarvikekumi tuli laitettua että liekkö siitä johtuvaa.
On tosiaan uudet vakioiskarit ja jouset joka kulmassa ettei ainakaan niiden takia pitäsisi kulmien olla pielessä.

Poissa SissiKuutio

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 22
  • www.vrcf.fi
Vs: 940 täristää penkkiin
« Vastaus #13 : 15.01.2021, 11:11:07 »
En usko että kartaanin kulmasta olisi kiinni, toki miksei en väitä vastaankaan kun en kyseistä ole vielä tarkastellut sen kummemmin. En ole tosiaan autoa vielä ylös saanut mutta en muista mainitsinko että autossa on bc alustasarja ja teki tärinää jo ennen alustasatsia sekä kaikilla kolmella renkaalla/vanteella mitä autoon löytyy. Ja tosiaan ei ole vielä edes tontissa vaan inssi tokasi että sentin se on alaspäin tullut  ;D Jos antaisi hiukan rälläkkää kaarille ensi kesäksi ;) nyt tapellaan isomman ongelman kanssa mikä liittyisi auton käynnistymiseen mutta teen kyseiselle uuden postauksen :)

 

Futurez  Kulkukoira