Taustaa:Elikkäs jääradalle on ollut rakenteilla 940 D24tic.
Vanha kone oli niin väljä, ettei se siellä ollut enään puristuksia ja siihen vaihdettiin toisesta autosta vaparin alakerta ja kansi. Suuttimet ja pumppu on tästä autosta. Hehkut testattiin, että ne toimivat ennenkuin laitettiin paikoilleen.
Koneenvaihdon jälkeen autoa ei saanut kylmänä käymään muutakuin pilotilla ja sahaamisessa. Aluksi sama homma oli myös lämpimän koneen kanssa, mutta ennakkoa säätämällä sen sai lämpimänä pelkällä pienellä sahaamisella käyntiin.
Tämän hetkinen tilanne:Ajoin sen hallista paikalleen ja sammutin siihen. Se ehti seisoa siinä päälle viikon jonka jälkeen ei lähtenyt millään käyntiin.
Työnnettiin se sisälle ja koitettiin pilotilla käyntiin, mutta ei lähtenyt. Huomattiin ettei tuoksu yhtään diisseli ja putkesta ei tule yhtään mustaa. Eli ei saa soppaa. Seuraavaksi otettiin suodattimen ilmausruuvi auki. Sieltä ei tullut mitään edes sahaamisella. Vedettiin paineilmaa tankkiin ja saatiin polttoaine tulemaan pumpulle saakka. Availtiin suutinputkia sammalla kuin starttailtiin ja niistä tuli ainetta ja ilmakuplia.
Vaan ei vieläkään ei edes lupaillut. Avattiin yksi suutinputki kokonaan ja huomattiin, että sieltä aine tulee valumalla kun pyörittää. Eli onko pumppu jo niin väljä ettei saa imettyy tarpeeksi ainetta? Vai mikä neuvoksi.
