Carcom Oy  Elekma

etu tutkat

  • 1 Vastauksia
  • 1007 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa ednet

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 151
  • www.vrcf.fi
etu tutkat
« : 03.06.2021, 17:44:30 »
Ostin s60 volvon 2014 vm T3 takana on peruutus tutkat edessä ei miten saa eteen  ja tietäköö kukaan missä laittavat Volvolla tonnin maksaa asennus.
Esa T

Poissa Wehgi

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 1163
  • www.vrcf.fi
Vs: etu tutkat
« Vastaus #1 : 04.06.2021, 08:04:08 »
Ostin s60 volvon 2014 vm T3 takana on peruutus tutkat edessä ei miten saa eteen  ja tietäköö kukaan missä laittavat Volvolla tonnin maksaa asennus.
Esa T

Itse aikoinaan laitoin 2011-malliseen etututkan itse. Vaatii jonkun verran jumppaa, mutta on tehtävissä. Etupuskuri irti, tutkien mallailua puskuriin, kaapeleiden vienti kabiiniin apumiehen jalkatilaan, tästä oikeaa sivua pitkin peräluukkuun ja yksikköön kaapelit kiinni. Ohjelmointi Volvolla ja homma toimi. Vaikein osuus oli laittaa kumitutti takaisin läpivientiin, muuten oli aika suoraviivainen homma. Työkaluja ei juurikaan tarvitse, mutta vetojousi oli kätevä kaapelin sisälle vientiin.

https://accessories.volvocars.com/fi-fi/InstallationInstruction/Document/VCC-432038-7/S60(11-)/2014/T3/Automatic

Ohjeesta poiketen en irrottanut takapenkkiä, koska selkänojan ja rungon välissä oli pienen lapsen pään kokoinen reikä mistä vedin kaapelin konttiin. Samoin en ottanut moottorin pohjamuoveja irti, vaan ruuvasin n. kymmenkunta torxia irti, jotka pitivät puskurin kuorta kiinni pohjapuolelta. Kaikkineen homma maksoi n.350e kaikkineen päivineen ja asennus otti muutaman tunnin josta läpivientitutin takaisinlaitto puolisen tuntia
Volvo S60 -15 T3 R-Design
Ex Volvo S60 -11 T3
Ex Volvo S60 -06 2.5T

 

Futurez  Kulkukoira