Otsikon auto, ajettu 176tkm. Viikonloppuna alkoi pitämään omituista ääntä kylmäkäynnistyksessä. Sinällään haasteellinen diagnosoitava, kun lämpösenä ylimääräisiä ääniä ei tule, niin korjaamolta tulee vastaukseksi ettei kuulu mitään

Kylmäkäynnistyksessä tuleva ääni:
https://youtu.be/AK7-hp_6gKQ. Vaatii sen, että auto on seissyt vähintään 6-7h. Ääni tulee, vaikka ilmastointi olisi pois päältä. (Joku muu on saanut paremman videon kylmäkäynnistyksessä kuuluvasta naukaisusta:
https://www.youtube.com/watch?v=ElmpWXL2dFM)
En tiedä onko sillä merkitystä, mutta itselläni on nopeuden mukaan säätyvä ohjaus. Ohjaustehostimen pumpun laakerista löytyi pieni klappi, mutta se on kuulemma normaalia.
Lisäksi apulaitteiden puolelta kuuluu rätinää:
https://youtu.be/eE_rHuu11y4. Tämä ääni kestää 20-30s ja sen jälkeen loppuu. Loppuu myös kun ilmastoinnin kytkee pois päältä. Ei tapahdu joka kerta, ainoastaan silloin kun auto on seissyt vähintään pari tuntia.
Tämä rätinä lakkasi kun vaihdettiin jakohihna, apulaitehihnat, kiristimet ja laturin vapaakytkin. Sinisen mekaanikko kuuli vapaakytkimestä ääntä sitä pyöritellessä.Nakutuksesta selvinnyt sen verran, että nakuttaa kylmänä ja lämpöisenä, tosin lämpimänä vaimeammin. Öljynvaihto ei auttanut.
E: Lisätty paremmat videot ja poistettu turhaa arvailua