Kulkukoira  Proturbo

Volvo v70 r -04 vent.nostajien säksätys

  • 16 Vastauksia
  • 2129 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Suutar1

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 8
  • www.vrcf.fi
Vs: Volvo v70 r -04 vent.nostajien säksätys
« Vastaus #15 : 20.09.2021, 21:30:07 »
Ääni pakovuodolle. Oma 2.5T nakutti kun ostin auton kesällä 2017 ja kiristin silloin heti kaikki ja puolen vuoden jälkeen uudelleen kun ääntä alkoi taas tulla. Sen jälkeen on ollut hiljaa. Tänä kesänä tarkistin niin oli vain hieman löystynyt eikä vielä pitänyt ääntä. Volvolla aikanaan sanoi et tuttu vaiva.

Mulla oli löysällä vaihteiston puolen mutterit/pinnapultit.

Mekaanikko neuvoi että paras on jos ensin saa pinnapultit kunnolla löysälle/pois ja kiertää ne takaisin täysin pohjaan. Sit mutua perään. Omassa ei kyllä jokaisen kohdalla uskaltanut pinnapultteja vääntää auki, oli niin tiukassa että tyydyin muttereitten kiristämiseen.

Kiitos vinkistä!

Poissa Lankku

  • 302 km/h@mile tiiliskivellä
  • Valvoja
  • Group A
  • *
  • Viestejä: 8038
  • Sairaan nopee
    • Videoita
Vs: Volvo v70 r -04 vent.nostajien säksätys
« Vastaus #16 : 21.09.2021, 11:11:29 »
Eräästä vitoskoneisesta pikku Volvosta oli ykköspytyn kohdalta pakosarjan pinnapultti löysällä ja toinen oli poikki. Se piti melko mielenkiintosta ääntä kylmänä ja lämpimällä moottorilla meni katsastuksen päästömittauksesta läpi. Kylmä moottori työnsi käynnistyshetkellä melko voimakkaasti pakokaasun hajua autoon sisälle.
Niissä ja kolmoskorisissa ääni onkin enemmän viserrystä/epävireistä vislausta. Johtuisko pakosarjantiivisteen erilaisesta rakenteesta. Kaasu tulee ulos peltikerrosten väleistä.
245 -90 Englantilainen potilas   245 -90 D5   850 -94 D5 AWD   965 -95
+muut romppeet   Ostetaan 245 Transfer

 

Proturbo  Autodiagnoosi