"Uusi" kori vaihtuu vastauksessa numero 35, vanha kunnon kunnon vanha EKN-242 saa uuden elämän.
Kun taloudesta löytyy jo 2kpl 200-sarjalaisia sedanina niin ajattelin että kartanomallikin mahtuu vielä pihaan


Jonkun aikaa näitä on tullut nettiautosta katseltua ja tämä jäi mieleen. Ilmoituksesta ei hirveesti selvinnyt, kuvat vähän huonot niin soitettavahan se oli.
Trafista tuli tiedot katsottua ja todettava että ihan ok historia.

89-90 Ulkomaan kilvissä
90-04 Yksityishenkilö
04-05 Auto Fram (Entinen omistaja)
05-07 Yksityishenkilö
07-09 Yksityishenkilö
09-22 Henkilö jolta ostin
Kilometrejä kertynyt 8 vuoden aikana semmoiset 5tkm, eli melko vähällä käytöllä ollut. Kilometrejä mittarissa nyt 286tkm.
Auto on vuosimalliltaan 1989. Koneena B230F ja vaihdelaatikkona on automaatti.
Varusteita on tämmöiseen ihan mukavasti kuten esimerkiksi ilmastointi, vakionopeudensäädin, sähköpeilit, penkinlämmittimet, keskuslukko, koirakalteri, tavaratilan suojaverho ja lisäpenkit kontissa.
Yleisilmeeltään vähän nuhjake omaan silmään, mutta osat aikalailla paikallaan ja olemassa. Sisältä melkoisen likainen, mutta sehän on vaan haaste meikäläiselle.
Puutteita mitä äkkiseltään on tullut jo vastaan:
Eripari etupenkit
Romulokerot säpäleinä (yllätys)
Oikea etuovi ottanut osumaa, pitää vaihtaa
Ajovalojen pyyhkijät puuttuu
Väärät takavalot
Ajovalojen heijastinpinnat huonot
Takalasin naarmutin puuttuu
Valovahti sulanut / ohitettu patentilla
Virtalukon pohja kiukuttelee
Soitin asennettu väkisin (joku tingentangeli)
Takakontin luukku ei pysy kiinni ja on yllättäen vähän ruosteessa
Ei nyt mitään kovin ylitsepääsemätöntä siis mutta itseni tuntien lapasesta lähtee tämänkin kunnostus, se on varmaa

Pari päivää tällä tarkoitus ajaa ja ottaa sitten niinsanotusti työn alle. Samalla tehdä huolto. Samalla selviää mitä kaikkea osatarpeita on, huhuilen sitten mitä kaikkea tarvitsen.
Vähän suunnitelmissa siirtää tuosta toisesta sedanista alusta tähän (BC-Racing) ja ottaa hyllystä jommatkummat koottavat vanteet, Oceanit tai muut vastaavat massatinat eivät ole siis vaihtoehto tähänkään

Tästähän on sitten tarkoitus tulla ihan käyttöauto, itseäni kun ei nuo sähkövatkaimet tai muut vastaavat nykypäivän hömpötykset sytytä yhtään, vanhassa vara parempi
