Carcom Oy  Elekma

S60 mystinen vapina.

  • 4 Vastauksia
  • 2970 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa TapaniJNS

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 2
  • www.vrcf.fi
S60 mystinen vapina.
« : 07.12.2011, 16:41:44 »
Morjesta !
Nyt tarviseisi teiltä apua, eli mulla on volvo S60 -01 ja siinä on ilmennyt mystinen vapina joka tuntuu perseessä eli penkissä kun esim. ajaa oikealle kaartuvaa mutkaa yli 60km nopeutta ja polkasee kaasua niin tärinä alkaa tuntua persuksissa. Vikaa olen käynyt selvittämässä ihan merkkiliikkessäkin ja yhdellä muullakin korjaamolla mutta sitä eivät ole löytäneet. Tärinä tuntuu myös kun takana on painoa normaalia enemmän ja ajaa loivaan montuun niin että autosta perä niiaa niin tärinä tuntuu. Vetoakseli on suora kun tärinä ei tunnu suoralla ja aurauskulmat on säädetty.
Yksi rengas vaihtaja sanoi että oikean puolen takarengas antaisi hieman sivusuunnassa periksi voisko siellä olla vika alustassa tai jossakin. Että tämmöstä apua kaivattas kun itsellä ei hirveesti ole auto tietoutta.

t: Tapsa

s73

  • Vieras
Vs: S60 mystinen vapina.
« Vastaus #1 : 07.12.2011, 22:44:29 »
jos takana oikealla on sivuttaisliike siitä kannattaa aloittaa. Vertaile sitä vasempaan puoleen,ehkä keksit jotain. Paljonko kilometrejä autolle kertynyt? Katsastusmiehiltä kannattaa kysyä vinkkiä jos korjaamot ei tiedä. Voi olla vaikka pyörän laakeri, oireet olisi kyllä erilaiset? Vaikuttaako jarrujen käyttö värinään? Onko tehty remonttia tai kolaroitu?

Poissa TapaniJNS

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 2
  • www.vrcf.fi
Vs: S60 mystinen vapina.
« Vastaus #2 : 07.12.2011, 22:54:47 »
Jep joo ajettu noin 200 tuhatta ja nyt ei mitään ihmellisiä remontteja alustalle tehty.
Mut voisko siellä olla jotkut kumi puslat tai jotain ?
Nii vielä sit kun näin talvella ajaa tiellä vauhtia noin satasen luokkaa niin auto tuntuu kuin se lähtis käsistä varsinkin kun on painoa, eli ei ole ollenkaan vakaa vaan tuntuu et on pakko hiljentää vauhtia ?

s73

  • Vieras
Vs: S60 mystinen vapina.
« Vastaus #3 : 07.12.2011, 23:13:33 »
joo, voi olla puslissa välystä. Välystä jossain ja kulmat ei enää kohdillaan , meno hankalaa.

Poissa Pyssy

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 352
  • :p
    • Oldsmobile Club of Finland ry.
Vs: S60 mystinen vapina.
« Vastaus #4 : 13.12.2011, 03:26:29 »
Katsastusmiehet ovat hyviä löytämään tuonkaltaisia vikoja.  Jollain yksityisellä katsastusasemalla katsovat kohtuuhintaan, jos ei ole ruuhkaa.  Hinta ei voi olla kova, kun kyseessä on tarkastus, eikä virallinen katsastustoimenpide.  Kannattaa  tehdä puhelinkierros ensin, voi säästyä kymppejä.

Kääntäessä tuntuva vika on yleensä siinä nurkassa, joka silloin on keveimpänä, mutta joskus siinä, joka on raskaimpana.  Tapauksessasi ehkä oikean takapyörän tai vasemman etupyörän ripustuksessa tai laakereissa.  Useimmiten kuitenkin siinä nurkassa, jota vähiten epäilee.  Joskus menee äänenkin perusteella paikallistaminen ihan pieleen.  Vika on yleensä siinä nurkassa, jota epäilee, tai juuri vastapäätä.  Oldsmobilessani joskus jarrut puolsivat voimakkaasti vasemmalle.  Vasemman etupyörän ei jarru ei toiminut ollenkaan.  Männät jumissa ja säätö pielessä. 
Etuvetoiset ei ole Volvoja
Nelitahtiset ei ole Saabeja
Vesijäähdytteiset ei ole Porscheja
Alle 11-sylinteriset ei ole Ferrareja

 

Carcom Oy  Elekma