Aika vähän ajellut kotteroilla joissa olisi oikea kosketusnäyttö, lähinnä vuokra-autoilla josta päästäänkin siihen että käyttölogiikkaa on sen tuhannen tuhatta. Henk koht en lähtökohtaisesti pidä kosketusnäytöistä, osittain sen vuoksi etten koe kovin suurta tarvetta hipelöidä kaikenlaista ja osittain sen vuoksi että iso osa käyttämistäni näytöistä(tai softa) on hitaita. Jo kerran opittuja toimintoja näppäillessä olen jonkinasteinen fast finger joten hidasteleva näyttö / softa on suoraan aunuksesta, tähän liittyy mekaanikon sormenpäät joista paras tunto ja herkkyys on mennyt kaikenlaisten kemikaalien mukana ihon parkkiintuessa.
Eikä noiden kaikenlaisten näyttöjen mukanaan tuoma informaatio juurikaan lämmitä, luo vaan huonoimmillaan älyttömän rauhattoman kokonaisuuden, ja erityisesti nuo mainitut "tabletti läntätty kojelautaan"-ratkaisut ovat kyllä juuri niin kauheita kun olla ja voi.
Mutta tämähän onkin vaan vanhentuvan ukon, jolle kelpaa pari viisarikelloa mittaristoon ja napit tärkeimpien toimintojen hallintaan, höpinöitä. Reilunkokoinen navinäyttö on kannatettava asia, mutta ajattelisin senkin jollain mukavammaksi piilotettuna silloin kun tarvetta suunnistamiseen ei ole. Mitä semmoista näyttöä kumottaa näkökentässä esim 20p/kk työmatka-ajossa, jonka autokin osaa jo ihan itsekkin? (kuten entisaikojen hevoinen joka tuo isännän kotiin reissultaan)

Tuossa ylempänä oli epäilyä että nappulafanit olisivat N*kialaisia, täällä ainakin yksi jolla ei ole ollut ainuttakaan N*kialaista puhelinta omistuksessa.
