Moro,
nyt porasin yhteet läpien jälkeen ja mittasin imut jotka oli minusta tarpeeksi (?) tasaiset.

En saanut kuitenkaan oikein tasaista toimintaa koneessa (säädöt ei oikein vaikuta) ja koska tein sen kardinaali mokan että kaadoin koneen, niin että vanha jakaja hajos. En siis voi heti testata vanhalla jakajalla. Epäilen että jommassa kummassa 123:ssa (strobo heittelee rajusti) tai Dellortoissa on vikaa. Toivottavasti ei molemmissa !
PS. Hankin kohta B20:n josta jakaja ja kaasari poissulkevan vianetsinnän testiin..
t:HannuE
Tuo strobon heittely kuulostaa erikoiselta.
Onks sulla siinä jakajassa alipaine ennakko?
Onko vaikutusta jos ottaa jakajan alipaine letkun irti(niin ja tietysti tulppaa sen nipan mistä alipaineen sitten onkin ottanut)
En osaa tuosta synkan säädöstä tuollaisilla mittareilla sanoa että kuinka tasan tuollaisilla mittareilla pitäisi olla.
Miltä kaasarin kurkuissa näyttää kun ronksuttaa tyhjäkäyntiä?
Tai siis että tekeekö lätäkköö kurkun pohjille?
Ooks tarkistanu bensan pintoja?
Tuo että säädöt ei vaikuta niin viittaisi siihen että tiputtelee bensaa kurkun pohjille,eli tulvii.
Kun tyhjäkäynnillä pitäisi saada joka sylinteri yksitellen pois pelistä kääntämällä tk seosruuvia kiinni.
Onko läpät missä kohtaa suhteessa progressioreikiin kun ottaa progressio reikien päältä messinkitulpat pois ja näyttää valoo kurkkuun? Auto sammuksissa siis kun katsoo.