Samankaltaisia ongelmia näytti olevan muillakin, mutta ei ihan samanlaista tapausta sentään näkynyt, joten tein uuden aiheen.
Autolla ajettu 333tkm ja vaihdoin liikkeestä kaksi kuukautta sitten.
Jo kotimatkalla huomasin, että keskikonsolin yläosan (= isot pyöreät valitsimet ja siitä alaspäin numerolinjalle 4-6 asti, kts.
http://goo.gl/4pSLci) valot rupesivat välkkymään. Tätä on jatkunut siitä lähtien. Välillä siis valot palavat normaalisti, välillä aloittavat disco-välkehdinnän ja harvakseltaan pimenee kokonaan. Välkehdintään on yleensä auttanut kun laittaa käden tuohon pieneen säilytyskoteloon konsolin keskellä ja painaa yläosaa melko kovaa.
En ajatellut, että tämä kovinkaan vakavaa olisi, joten en ollut liikkeeseen tästä yhteydessä. Nyt on tullut mieleen, että oliko tämä kuitenkin jo alkuoirehdintaa tulevalle.
Viime perjantaina vakionopeudensäädin lakkasi toiminasta. Edes CRUISE-valo ei syty päälle.
Seuraavana päivänä alkoi tulla erilaisia varoituksia. En muista sanatarkkoja varoituksia, mutta "SRS-VIKA HUOLLA" ja "JARRUVIKA PYSÄHDY VAROEN" lienevät melko lähellä. Sunnuntaina mukaan tuli vielä jokin virhe ajonhallintaan liittyen. Virheet tulivat sekä teksteinä että mittariston oikean alakulman varoitusvaloina. Varoittelu loppui aina välillä hetkeksi ja sitten palasi taas. Välillä varoitukset sai kuitattua viiksestä pois, välillä ei.
Näiden lisäksi samaan aikaan tuli satunnaisesti vielä seuraavia virheitä: kellonaika näytti aikaa --:--, ulkolämpötila katosi, moottoriöljyn lämpötilamittari laski kesken ajon nollaan, takalasinpyyhin ei tehnyt mitään, keskuslukitus ei toiminut, vilkut eivät pidä ääntä / vilkkujen valo mittaristossa näyttää mitä sattuu (vilkut ulkona toimivat kyllä oikein), keskikonsolin loputkin valot rupesivat välkkymään.
Tänään käytin autoa pienellä sähköpajalla missä katsoivat diagnostiikan. Virheitä löytyi seuraavasti:
Ohjainlaitediagnoosi VOLVO Diesel EDC 15C11 V2 vikamuisti (3 kpl): 5340, 2503, 9210.
Ohjainlaitediagnoosi VOLVO Mittaristo 1.0 vikamuisti (2 kpl): E001, E003.
Ohjainlaitediagnoosi VOLVO turvatyyny AB 8.3E+ vikamuisti (4 kpl): E001, E003, 00D5, 00E4.
Ohjainlaitediagnoosi VOLVO Keskuselektroniikka ZE 1.0 vikamuisti (10 kpl): 1D04, 5F39, 5F3D, 6C48, 1A66, 1A52, 1A53, 1A58, 1A5B, 1A5C.
Pajan kone ei tunnistanut koodia 1A66 ja sitä eivät saaneet resetoitua. Kaikki muut resetoitiin. Kotimatkalla kuitenkin tuli todettua, että vakionopeudensäädin ei toimi edelleenkään, vilkut välkkyivät aluksi mittaristossa hieman oudosti ja SRS-virhe palasi myös lähes heti takaisin.
Soitin jo autoliikkeeseen ja kysyin heidän näkemystään mitä tilanteessa tehdään, mutta myyntipäällikkö oli menossa ja lupasivat palata asiaan.
Kuulostaako oireet jollekin tutuilta, tai onko muutoin vain valistautuneita veikkauksia ongelmanaiheuttajasta?
Kiitos jos jaksoit lukea tänne asti ja etukäteen kiitos mahdollisista vastauksista.