Carcom Oy  Elekma

S80 D5 2.4 163hv suuttimen vaihto

  • 2 Vastauksia
  • 984 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Nicomas95

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 4
  • www.vrcf.fi
S80 D5 2.4 163hv suuttimen vaihto
« : 16.06.2023, 15:51:01 »
Olisi 1. suuttimen vaihto edessä ohivuodon takia. Sisätiloissa tuntuu moottorin värinää ratissa ja kylmänä käynnistyy huonosti. Hain motonetistä Bosch suuttimen, jonka varaosanumero on 0 986 435 120. Tilasin myös siniseltä asennussarjan, joka sisältää uuden kiristyspannan, tiivisteet ja pultit. Alkuperäiset suuttimet ovat 1. luokkaa. Vaatiiko uusi suutin ohjelmointia tms.? Ja onko mitään muuta huomioitavaa/vinkkejä vaihtotyöhön? Auto on vuosimallia 2005 ja ajettu 450tkm.

Poissa Jorma

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 1106
  • www.vrcf.fi
Vs: S80 D5 2.4 163hv suuttimen vaihto
« Vastaus #1 : 17.06.2023, 07:50:15 »
Minun mielestä ei vaadi ohjelmointia tai muuta erikoisempaa. Tärkeää on saada puhdistettua suuttimen reiän ympäristö, että tiivistyy hyvin. Siihen on olemassa työkaluja mutta itse tein aikanaan niin, että oli m8 pitkä pultti, siihen kannan ympärille paksusta kankaasta ”tollo” jonka teippasin teipillä kiinni siihen pultin varteen. (Vanha pyyhkeen palanen tms.) Kastelin ”tollon” moottorinpesuaineeseen ja pyöritin akkuporakoneella siellä reiän ympärillä. Likaa on yleensä paljon, voi tehdä parikin ”tolloa” valmiiksi. Kiiltävä pinta on tavoite.

Poissa Nicomas95

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 4
  • www.vrcf.fi
Vs: S80 D5 2.4 163hv suuttimen vaihto
« Vastaus #2 : 21.06.2023, 09:03:03 »
Homma paketissa! Auto käy nyt paremmin ja tärinä on vähentynyt. Tein uuden ohivuotomittauksen ja uudessa suuttimessa on lähes kolme kertaa vähemmän ohivuotoa kuin muissa (5. lukuun ottamatta). Varmaan nuo muutkin suuttimet alkaa olla vaihtokunnossa, kun autollakin on jo ajettu 450tkm, mutta tuo lienee tulevaisuuden projekti. Kiitos hyvistä vinkeistä. Tuo tollokikka toimi hyvin ja sain suutinpesän kiiltäväksi. Ei muuta kuin hyvää juhannusta  :)

 

Proturbo  Autodiagnoosi