RallyBaron  Samppasport

Akkuongelmaa XC70 -14

  • 4 Vastauksia
  • 507 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa VLJ

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 45
  • www.vrcf.fi
Akkuongelmaa XC70 -14
« : 28.09.2023, 17:35:01 »
Viime talvena ei lämmittänyt polttoainelämmittimellä, herjasi alhaista akun varausta. Vaihdettu akku ja huollon yhteydessä ohjelmoivat? uuden akun. Latausjännite oli silloin päälle 14V, polttoainelämmitin ei lähtenyt päälle edelleenkään.

Nyt herjaa taas alhaista akun jännitettä kun menee autoon ja sitä se olikin, napajännite 12.11V. Auto käyntiin, latausjännite 14,8V. Autolla ajetaan ainoastaan pitkää matkaa, nyt oli seissyt vajaa viikon käyttämättä. Kilsoja autolla jo reilut 300tkm, ei tietoa olisiko laturia vaihdettu.

Mikäköhän purkaa akkua, olisiko jollain vastaavaa vikaa ollut ja syy löytynyt?

Poissa Beagle

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 832
  • XC70 D4 2014, S60 D5 -09, Polar 730BK matk.vaunu
Vs: Akkuongelmaa XC70 -14
« Vastaus #1 : 28.09.2023, 17:47:59 »
Onko autoosi asennettu ylläpitolaturi? Jos vastaat kyllä, onko se asennettu suoraan akkuun? Autossasi on akkuvahti, joka menee sekaisin jos ylläpitolaturin miinus on akun miinusnavassa. Se tulee kytkeä auton runkoon, jolloin em akkuvahti toimii oikein.

Jos taas ei ole laturia, silloin akkuvahti mahdollisesti rikki.
"Eihän tässä hommassa mene kuin viis minuuttia..."

Poissa VLJ

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 45
  • www.vrcf.fi
Vs: Akkuongelmaa XC70 -14
« Vastaus #2 : 28.09.2023, 18:15:46 »
Latailin pari kertaa viime talvena akkulaturilla, miinus oli rungossa.
Minkälainen paketti tuo akkuvahti on...edit...ok, se onkin se pieni mötikkä miinusnavassa.

Vaihto vaatii mitä ilmeisemmin ohjelmoinnin.
« Viimeksi muokattu: 28.09.2023, 18:32:38 kirjoittanut VLJ »

Poissa Paron1

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 43
  • www.vrcf.fi
Vs: Akkuongelmaa XC70 -14
« Vastaus #3 : 28.09.2023, 19:00:30 »
Sinne akun plussanavallekkaan ei saa kytkeä lisälaitteita. oikea paikka on sielä konehuoneen sulakerasiaan menevä plussan yhdyspultti vaikka lisävalojen virralle. ja miinus sitten maihin koriin suoraan ilmanputsarikotelon alle. Muuten se akkuvahti näyttää puutaheinää.

mutta jos nämä kunnossa, nii kokeileppa auton lukittuna ollessa jättää auton avaimet vaikka tuvan pöydälle ja sitten käy kokeilemassa ovien kahvat, jos sieltä joku ovi aukeaakin. puolitiehen jäänyt oven lukkomoottori ainaski itellä aiheuttaa can väylän kautta toisen ajovalon parkkiledin himmeenä palamisen. pimeällä se näkyy kyllä suoraan..

lukkolaitetta oik. takaoveen en oo kehanu vielä uusia.. tai vaihtaa sitä sähkömoottoria. koska menee ovi lukkoon 2 kertaa kakesta peräjälkeen lukitusta painaessa. ja sillo ajovalokaan ei jää iskemään silmää ja syömään akkua. toisele puolele takaoveen on uusittu aiemmin.
XC70 D5 AWD Aut. Business Summum MY14.2

Paikalla jak900

  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 3033
  • www.vrcf.fi
Vs: Akkuongelmaa XC70 -14
« Vastaus #4 : 28.09.2023, 20:11:23 »
Kyllä se uusikin akku voi olla sökö, harva se päivä näihin itse törmään.

 

RallyBaron  Samppasport