Samppasport  Futurez

Bensa webasto ei pelitä. V90 T6 2021

  • 5 Vastauksia
  • 1368 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Pilikka

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 4
  • www.vrcf.fi
Bensa webasto ei pelitä. V90 T6 2021
« : 02.10.2024, 15:41:38 »
Eipä webasto toimi  :( Vikakoodi - U132E87 Combustion Preheater Module (CPM). Bus Signal / Message Failures. Missing Message.
Palopesän vaihdoin kun oli huonon näköinen ja kävin liitokset läpi, mutta samaa paskaa lykkää. Kiertovesipumppu pyörii.
Todennäköisesti joku anturi rikki tai koko puhallinyksikkö.
Mittailin että autosta tuleva jännite on vain 8-9 volttia ja antaa erikoisina sykäyksinä webastolle, toki voi johtua vain siittä että on vikatilassa.

Osaako joku sanoa mitä arvoja johdoista ja antureista pitäisi tulla? Onko jossain jotain manuaalia mistä näkis nämä arvot.

Alkaa vituttaan kun sähköllä ajaessa ei tule lämmintä ja akka valittaa joka aamu entistä enemmän mitä lähemmäksi talvea mennään  :buck2: :idiot2:
Kiitos etukäteen.

Poissa Pilikka

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 4
  • www.vrcf.fi
Vs: Bensa webasto ei pelitä. V90 T6 2021
« Vastaus #1 : 05.10.2024, 18:48:40 »
Asiassa eteenpäin.
Mittailin lämpöantureita ja vastusarvot oli punaisista johdoista 54 ohmia ja toisessa sinisistä ensin 1800 ohmia ja sen jälkeen otin irti lämmönvaihtimesta ja mittailin uudestaan niin 1800 oli tipahtanut 900 ohmiin  ??? Toki arvo muuttui muutamalla ohmilla kun lämmitti ja jäähdytti anturia mutta tuskin saa olla kuitenkaan nuin paljoa?  ??? Tuo 54 ohmia varmaan on ihan normaali, se pysyikin samana vaikka irroitin sen vaihtimesta. Koitin pyöritellä johtoja mutta en saanut muutosta siinä aikaiseksi. Tilasinpa kuitenkin uudet anturit, kohtapa näkee mitä ne uudet näyttää. Puhallinmoottori tuli samalla testattua, hyvin tuntui pyörivän eikä ääntänyt sen kummemmin.
« Viimeksi muokattu: 05.10.2024, 18:56:57 kirjoittanut Pilikka »

Poissa Volvorules

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 68
  • www.vrcf.fi
Vs: Bensa webasto ei pelitä. V90 T6 2021
« Vastaus #2 : 08.10.2024, 00:35:31 »
Joo, eli se on todellakin vikatilassa. Turhaan sä mitään mittailet siellä, sinne pitää vaihtaa "KAIKKI". Mulla tuli juuri viime viikolla pajalta. Eli tuohon vaihdettiin vaikka mitä. Tulipesä, ohjausventtiili?, puhallinyksikkö? En siis edes tiennyt että Webasto pitää sisällään niin paljon roinaa, jotka kestää vain 2-vuotta. Vai onko nämä niitä kuuluisia Kiina osia, jotka kestää vain tehtaalta asiakkaalle. Mutta kaikki vaihdettiin ja taas on lämmin ja esilämmittää voi. Autoni on XC60 T6 ja 2022 rekisteröity, eli google versio ilman pakoputkien ulostuloa.

Ennen tätä Volvoa minulla on ollut 500-sarjan Bemari, Audi A4, Passat, Superb. Kaikki on hankittu aina uutena ja kaikissa on myös ollut "Webasto", mutta ikinä ei ole ollut toiminnan kanssa mitään häikkää. XC60 Volvollani on ajettu 59 tkm ja tosiaan ensirekisteröity 2022 ja sullakin on 2021 malli, tosin kilsoja en tiedä, mutta kyllä tässä mun mielestä haisee joku Kiinan haiku.

Poissa Pilikka

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 4
  • www.vrcf.fi
Vs: Bensa webasto ei pelitä. V90 T6 2021
« Vastaus #3 : 16.11.2024, 14:42:19 »
Lisää infoa asiasta. Varasin ajan merkkiliikkeeseen. Hetken päästä soittivat ja tuumasivat että palopesä rikki ja vaihdettava, tuumasin että se sehän on vaihdettu  :idiot2: johon sanoivat että tutkivat sitten lisää.
Selvisi että olisivat summassa vaihtaneet palopesän ilman tutkimista. :nohnoh Toki palopesässä oli alkuperäinen vika mutta webasto oli vain lukossa, jota en saanut yleistestereillä auki.
Webasto alkoi toimimaan lukituksen avauksen jälkeen.
Toinen vika löytyi sitten samalla, kun hetken webasto on käynnissä niin auto lyö joskus moottorin käyntiin, polttoainetankin huohotusventtiili on rikki eikä pääse tasaamaan painetta tankissa. Tästä syystä moottori käynnistyy ja paine tasaantuu - venttiili vaihdettava hinta +300€ + puolen tunnin työ.
Toivottavasti tästä kokemuksesta on jatkossa hyötyä muille, tsemiä webastojen kanssa  8)

Poissa hessu80

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 2907
Vs: Bensa webasto ei pelitä. V90 T6 2021
« Vastaus #4 : 16.11.2024, 17:40:29 »
Webaston softilla sain omasta häiriölukituksen pois, kun kytkin kkl-vag adapterin suoraan w-bus väylään eli keltaiseen piuhaan webastolla. Vdash ja Bilteman diagnoosityökalu olivat voimattomia häiriölukituksen suhteen.
V90 D3 AWD Business Inscription aut -18, V40 D2 business aut -16

Poissa jak900

  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 3134
  • www.vrcf.fi
Vs: Bensa webasto ei pelitä. V90 T6 2021
« Vastaus #5 : 16.11.2024, 19:14:08 »
Näinpä ja välillä myös vida voimaton, thermotest ainoa millä avautuu.

 

Autodiagnoosi  Carcom Oy