Puotilan autokorjaamo  RallyBaron

VOLVO S40 I (644) 1.8 (90kW / 122hp) 1995 - 2004 takaluukun johtosarja ongelma

  • 2 Vastauksia
  • 116 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa volvooo

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 2
  • www.vrcf.fi
noh tässä yhdenä päivänä huomasin että kun nostaa takaluukun ylös niin rekkarin valot syttyy mutta kun laskee alas samuu ensiksi ajattelin huono kosketus poikki oleva johto mutta sitten huomasin että on oikosessa kun sotkin vähän keskuslukitusta tietääkö mistä tommoisen johto saa en kehtää käytä kysymässä merkki liikkeestä  :(

Poissa janihy

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 86
  • www.vrcf.fi
Todennäköisesti takaluukun johtosarjan johtimien eristeet hinkkautuneet rikki luukun sisältä. Omastani korjasin itse, varsin yksinkertainen purkaa pois autosta ja korjata. Rahaa vastaan uuden osan saa mitä todennäköisimmin merkkiliikkeestä tai esim. KL-varaosista.

edit: ketju oli aiemmin uudempien alueella, mutta kai tuo viestin sisältö vanhaankin koriin pätee.
« Viimeksi muokattu: 02.05.2025, 09:34:21 kirjoittanut janihy »
S40 2.0d -08

Poissa Mikey_Rotten

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 225
Itsellä oli ihan vastaavanlainen tilanne ja syyksi paljastui murtuneet johdot siinä takaluukun saranan kohdalla. Johdot murtuneet sen suojakuoren sisällä ettei päällepäin huomannut.
Volvo S40/V40

 

Autodiagnoosi  Carcom Oy