Jos auto vanhempi kuin 2015, niin vidan saa ihan netistä ladattua ja obd työkalun ihan ebaysta tai aliexpressistä, toimii kaikilla alla mainituilla diagnostiikkaohjelmilla. Vidalla pääsee kaikkiin ohjainyksiköihin, korjausohjeet, kytkentäkaaviot, aktivoinnin, adaptoinnit jne, ei softamuutoksia. Eli sama mitä merkkiliikkeet käyttää.
Vdash on tsekkiläinen maksullinen ohjelma ja sillä voit vikakoodin luennan lisäksi lisätä autoosi softia ja lisävarusteita. Hinnasto on heidän sivuillaan. Itse ostin tähän vuoden lisenssin ja sillä sai kaikki muutokset ja optimoinnin samaan rahaan.
Sitten on vielä p3tool, joka on yksinkertaisempi kuin vdash mutta muutoksia voi silläkin tehdä. Muistaakseni 50e hintaan.