Autodiagnoosi  Carcom Oy

Volvo S60 -01 ajovalopäivitys

  • 1 Vastauksia
  • 135 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa LikainenPicasso

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 6
  • Tällä rahalla sai tämmöstä
Volvo S60 -01 ajovalopäivitys
« : 10.05.2025, 01:24:20 »
Moro,

Tästä ei liiaksi löydy kirjoituksia, niin raapustellaampas tuoreesta muistista. Elikkä päivitin 2001 S60 halogeenivalot LED-projektoreihin. Lyhyiden tilalle tuli Aharon AtomLED X2 -Bi-LED-projektorit (lyhyet ja pitkät samassa) ja pitkät korvasi Aharon LED High Beam -projektorit tuomaan lisäkirkkautta AtomLEDien kaveriksi. Retrofitlabilta sai ajoneuvokohtaisen setin, jolla sai näppärästi toteutettua päivityksen. Otin settiin Mini Gatling Gun - Old -kauluksen sekä Breathing Vents -lisäosat. Lasit vaihtuivat "rihlatuista" kirkkaisiin Vpartsin laseihin, jotta valokuvion saisi mahdollisimman teräväksi. Puskuri irti autosta, ajovalo irti ja lasi auki hiustenkuivaimella.

Tässä on jo lasi auki ja halogeeniromut ruuvailtu pois.


High Beameilla on valkoinen karva päiväajovalotoimintoa varten. Siihen tuli askarreltua Abiko-liitin päähän ja nappasin parkilta sille virran ja ihan vielä juottamalla niin ei tarviis heti lähteä korjailemaan. Muut kytkennät oli aika lailla plug-and-play tyyppisesti, eipä juuri tarvinnut arvailla. Sen verran muutin Volvon omia johtoja, että napsasin alkuperäisen pitkien liittimen pois ja laitoin Abikoa tilalle niin sai fiksusti kytkettyä nuo High Beam -projektorit.


Molemmat projektorit istutettu umpioon ilman istuvuusongelmia. Tilasin High Beam -projektoreille kauluksen, jossa olisi ollut "halo" valorengas, mutta sehän ei tuonne pieneen tilaan mahtunut...jäi laittamatta... :'(


Tiivistys tapahtui varaston perältä löytyneellä epäilyttävän näköisellä mustalla mönjällä. Aika näyttää kuinka hyvin onnistui. Lasit ovat Vpartsilta ja alkuperäisestä lasista poiketen lyhyiden tai pitkien kohdalla ei ole pystysuoria "rihlauksia" lasissa. Pre-faceliftiin ei myyty laseja pareittain, joten oikea ja vasen täytyi poimia verkkokaupasta erikseen.


Lopullinen tuote näyttää tältä. Täytyy vielä lisäillä kuvia, kunhan saan asennettua autoon. Valovertailukuvat täytyy myös räpsästä. Toisessa, vuoden uudemmassa S60:ssä on vielä halogeenit paikallaan.

Onko foorumilaisilla kokemusta näiden katsastuskelpoisuudesta vai onko taas sellanen "riippuu katsastusasemasta/katsastajasta" -tyyppinen asia? Sen tiedostan, että laillisethan nämä ei ole.  V:>

Edit: unohdin mainita kokonaan lasien vaihdosta
« Viimeksi muokattu: 10.05.2025, 01:36:12 kirjoittanut LikainenPicasso »
2001 S60 T5 B5234T3
2002 S60 2.4 B5244S2

Poissa Jorma

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 1109
  • www.vrcf.fi
Vs: Volvo S60 -01 ajovalopäivitys
« Vastaus #1 : 10.05.2025, 07:22:11 »
Ihan mutulla kommentoin tähän, että itse hankkisin vaihtoumpiot jostain purkaamosta ja vaihtaisin aina katsastuksen ajaksi normivalot. Toki yrittämässä voi aina käydä ja vasta hylkäyksen sattuessa hankkkia toiset umpiot näyttöä varten.

 

Autoracing  KL-varaosat