Race.fi  Puotilan autokorjaamo

XC60 takaluukku temppuilee

  • 2 Vastauksia
  • 141 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa viri-viri

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 110
  • www.vrcf.fi
XC60 takaluukku temppuilee
« : 01.07.2025, 11:43:40 »
Morjesta! Potilaana olisi vuoden 2012 XC60, jossa sähköinen takaluukku ei tahdo lukittua/avaa itse itsensä.

Taustatietoa:
- vanhat nostomoottorit meni rikki, uusien laittamisen jälkeen toimi noin viikon kuten pitääkin
- lukkoa koitettu herkistellä ja rasvata
- takaluukun "stopparit" säädetty useampaan otteeseen, Volvon ohjeen mukaan, ja taas laidasta laitaan kokeiltu säätöjä
- oireet alkanut tammikuussa, jatkuvat edelleen

Tarkemmin vielä vian kuvausta:
- kun takaluukun sulkee napista, luukku menee laillensa pohjaan ja lukittuu, mutta tämän jälkeen moottorit koittaa vääntää luukkua tiukemmin kiinni, jonka jälkeen lukitus aukeaa ja mittaristoon tulee tästä tieto. Joskus lukitus aukeaa puoliväliin (vrt. konepellin tuulihaka), mutta yleensä jää täysin auki.
- mitään logiikkaa ei ole siinä, koska moottorit koittavat tuota luukkua vääntää enempi kiinni - joskus heti luukun sulkeuduttua, joskus kesken ajon, joskus jo hetken parkissa oltuaan... toisaalta joskus saattaa toimiakin, mutta tämä on harvinaisempi skenaario
- joskus luukku lukittuu oikein, mutta silti mittaristo herjaa että luukku olisi auki

Kysymys kuuluu, mitä tälle olisi tehtävissä? Jotenkin vaikuttaa, että tuolla takaluukussa on jokin anturi, joka saa tiedon tuosta lukittumisesta; onko se tuossa lukkopaketissa integroituna? Ei viitsisi riskillä tuota ostaa, kun on aika tyyris osa mutulla vaihdella.

Vai olisiko vika jossain muualla?




Poissa Sirkkuli

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 130
  • www.vrcf.fi
Vs: XC60 takaluukku temppuilee
« Vastaus #1 : 01.07.2025, 12:03:24 »
Pääseekö tuohon käsiksi Vidalla? Luulisi sen kertovan, mikä sitä ärsyttää. Eli langan päähän ja tutkimaan oikeaa vikaa, niin ei tarvitse varaosamyyjää turhaan elättää.

Poissa viri-viri

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 110
  • www.vrcf.fi
Vs: XC60 takaluukku temppuilee
« Vastaus #2 : 01.07.2025, 19:10:39 »
Nojuu, itseasiassa unohtui se oleellinen asia kertoa että Delphin testerillä tuota jo ihmettelin, tuollaista koodia oli tallentunut:


Tuskin Vida tuota ongelmaa sen enempää availee?

 

Race.fi  Puotilan autokorjaamo