Terve vaan!
Pakko kysyä alan ammattilaisilta mielipidettä.
Käytin Volvon (V50 2007) etulaakereiden vaihdossa ja ajelin iloisesti noin kuukauden kun alkoi liikkeelle lähtiessä tai pakittaessa ratti käännettynä kuulua kolahdus jostain edestä. Käytin kuskinpuoleista rengasta irti ja sieltähän oli korjaamolla käynyt unohdus ja olivat unohtaneet sitten kiristää vetonivelen pyörännapaan. Pultti oli melkein kokonaan ulkona.. Vetoakseli pääsi liikkumaan edestakaisin. Reklamoin ja sanoin että saavat tarkistaa kaikki mitä olivat tehneet. Auto noudettu ja ei kuulemma muuta ollut sattunut ja kiristäneet pultit ja homma selvä.
Nyt kuitenkin edelleen kuuluu kolahdus jostain keulasta. Vaihde D -> kaasua ja klonk. Vaihde R -> kaasua ja klonk. Onkohan nyt kuitenkin voinut sattua sisemmälle nivelelle jotain kun löysänä ollut ja ajettu varmaan hieman alta tuhat km vetoakseli löysällä? Mitään kolahduksia ei ole ennen tuota remonttia kuulunut.
Kuskinpuolen vetoakselia kun heiluttaa ylös/alas aivan juuresta, tuntuu ja näkyykin pieni klappi vaihdelaatikkoa vasten. Onkohan kovin normaalia?
