Autolla ajettu 286tkm ja kuluttaa varsinkin ulompia vetonivelen suojakumeja 20-40tkm välein, onko normaalia? Tuntuu, että oikealla menee enemmän kuin vasemmalla.
Nyt huolsin auton ja tuli alle kurkattua niin oli oikea ulompi suojakumi ihan kunnolla revennyt. Uusi kumi laitettu 18tkm ja reilu vuosi sitten. Rasvat vielä lokasuojassa näkyvissä kun roiskinut menemään.
Tein autolle edellisen perushuollon 10kk ja 15tkm sitten ja kumi oli silloin ehjä. Kesärenkaat vaihdoin keväällä ja oli silloin myös ehjä.
Nyt vetarikin tuntui aika välykselliseltä. En ole noita itse vaihtanut vaan aina samalla korjaamolla teettänyt. Olen aina pyytänyt alkuperäislaatusen, mutta eihän sitä tiedä minkä ovat laittaneet. Täytyy taas viedä jonnekin, mutta ehkä eri paikkaan nyt sitten.
Mistä tällainen voisi johtua vai onko tyyppivika?