Pikkuhiljaa etenee homma eli oltu yhteydessä museoautotarkastajaan ja tuolta saatu valokuvien perusteella "vihreää valoa".
Autohan näyttää kelvolliselta sellaisenaan, saati kun olet pikkupuutteet
täydentänyt, voin tietysti esikatsoa jos ajelet vaikka meille Vxxxtielle
Terv xxxAikomus käydä näytillä ja etukäteen kasata listaa "puutteista ja vioista". Niitä aina löytyy 35 vuotta vanhasta ajoneuvosta, joka entisöimätön?
Tässä tapauksessa entisöinti on puuttuvien/rikkinäisten pisteosien hankintaa ja niitä ei ehkä ole kuin 6 kpl tms. ja niistäkin osa pelkkää "näön parantamista".
Muista hommista suurimpia maalarin korjattavaksi menevä peukalon kokoinen "pohjamaalattu" kohta kuskin oven alareunassa pintapellisssä sekä pieni kolahdus kuljettajan puolen takapuskurin päähän. Muilta osin myllytys lienee se kaikki mitä tarvitsee. Takaluukku ja ovien alareunat ruostettomat.
Kun muutamankin museokatsastetun auton arviot nähnyt, jäänyt miettimään, miksei nyt vaikka tuota halkinaista vilkkun lasia tai naarmuista peiliä ole ennen museokatsastusta vaihdettu? Ja siis puhuttu 10-20€ osista, joita siis saatavilla.
Nuo näkyy ikävällä tavalla noissa arvioissa, tietty jos tarkoitus vain museoleimata "veronkiertomersu" niin silloin eri motiivit?
Tuskin itse toista kertaa ainakaan "näissä hintaluokissa" olevaa ajoneuvoa on viemässä museointiin

Koen velvollisuudeksi saattaa tämä haukuttu, parjattu ja pilkattu "Hollaninin kosto maailmalle" siihen asemaan ja siihen kuntoon mihin sen pystyn "järkevästi" viemään
Nämä nyt näitä juttuja, missä nyt ei ikinä järkeä ole muutenkaan?

Ja on tämä pidemmänkin autoharrastuksen omaavalle mielenkiintoinen projekti, varsinkin tuo museoitava kalusto ei sitä ihan "tavallisinta"?
Pieni kirjanpito taloudesta ja listaus mitä siitä mitä kaikkea tähän menee, sitten kun homma maalissa.
Ajatus oli, että jos aikataulut onnistuu niin Vappuna olisi Volle arvoistensa seurassa museoituna
Pitää hiukan pohtia millä vanteella/renkaalla laittaa.
Otteessa kyllä taitaa olla 195/50/15 ja nuo kuvien 15" vanteet taitaa olla hyväksyttävät ajankohdalta.
Kun nyt ei aika itsellä riitä alkaa vanteita tekemään "näyttelykuntoon".
Homma menee siis tuolta kautta:
https://www.sahk.fi/ Historiaa autosta kaivettu ja muuta kaiveltu eli autowikin tietojan mukaan rekisteröitiin Suomeen vuonna 1991 1022 kpl 460-tulppaanitraktoreita.
Eihän nuo edullisia perheautoja silloin olleet ja noh, laadusta tuskin haluaa keskustelua jatkaa?
Foorumia selattu läpi ja "sattuneista syistä näyttää" keskustelut ajoittuvan hieman pidemmän ajan taakse ja autot päätyneet "hernekeittopurkiksi"
Jos siis jollain on tietoa foorumilla muista museoiduista tai siihen menevistä 460-malleista niin laittakaa vinkkiä? Onko joku nähnyt näitä jossain näyttelýissä Suomessa tms eli onko foorumilla näitä aiemmin monta museoituna?