Tuolla frouvan -99 V70 tdi:llä paineltu vasta 236tkm, vuodessa tulee 45tkm lisää mittariin. Odotukset kohtuullisesta kestosta ovat korkealla, patahan on kestävän maineessa ja käyttö on kalustoystävällistä.
Menee vähän offtopic, mutta nuo kaksi kulkijaa (Volvo ja Rellu) tulivat täydellinen huoltohistoria mukanaan. Joskus huvikseni kattelin miten noilla on ajeltu kilometrien perusteella.
Rellulla oli vedetty uudesta lähtien aikalailla samaan tahtiin kuin meilläkin, eli 40-45tkm/v. Sitten oli vaihtunut omistaja joka ajeli vähemmän, noin 20tkm/v.
Tämän jälkeen auto tuli meille jossa tuo 45tkm/v ralli jatkui, eikä ole koneelle tehty mitään normaalien huoltojen lisäksi.
Volvo taas ollut aikaisemmassa elämässään vähemmällä ajolla, huollot tehty sinisellä ajallaan ja kaiki remontit dokumentoitu. Ajoa ollut hieman alle 20tkm/v.
Meillä tosiaan pääsi harjoittelemaan kulkemista ja Rellulta peritty I-auto titteli tarkoittaa sitä että ajoa tulee tuo jo aiemmin mainittu määrä.
Autot tykkäävät että niillä ajetaan.
