Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 180 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.
Jooo..
Aika on vähä vierähtäny, mutta pitäsköhä tänne päivitellä välillä jotain.

Auto alkaa siis pääpiirteittäin olemaan muutamia juttuja vaille katsastuskuntoa.
Kardaani lyhennelty sopivaksi ja työsylinterille uudet linjat tehty. Tähän löyty muistaakseni e36 bemarista takaletku missä oli sopivasti m10x1 naaraspuolen päät niin sai helposti tehtyä putket jatkoksi. Samalla uus gummi ja laakeri kasatessa.

Putkisto ja DP tullut tehtyä. Ahtimelta lähtee v-bandillä ja koko DP 3.5" joka supistuu auton alla 3" josta jatkuu taakse asti samalla putkella mikä tässä aikoinaan olikin.
KL-racingin metallikenno katti ja ennen akselia 1 pikku simonsin läpivirtaava vaimennin ja akselin jälkeen 50cm pitkä simonsin vaimennin myöskin.
Äänet on omasta mielestä ihan sopivat. Ei oo mikään liian race ja matka-ajossa ei ala tympimään meteli.


Siinä vähän konehuoneesta kuvaa. Nykytilanteessa ilmanputsari on vähän alemmaksi siirretty silikoniletkulla.
Kuva on aika vanha ja vähän vaiheessa.
Maxxecu osoittautui hyvinkin aloittelija ystävälliseksi ja aika äkkiä pääsi jyvälle miten sitä pitää säädellä ja sain antureiden vastusarvot ja muut perusjutut kohdalleen.
Ecu ja sulakerasia löysi paikkansa hanskalokerosta ja johtosarjan tekemiseen sai kulumaan yllättävän monta iltaa.
Auton omia johtoja lähti melkein 2 ämpärillistä pois

Triggerin kanssa meinasi olla alkuun vähän ongelmia, kun ei mitään aikasempaa kokemusta ollut ohjauksen säädöstä.
Tätä selvitellessä ja tutkaillessa kumminkin sain auton käyntiin ja pääsi tekemään ahtimen öljynpaluun uusiksi.. (ei enää halvimpia an liitinpaketteja) Näytti ekoilla käyntikerroilla että vuotaa vähän joka välistä öljyä. Nyt lähtee ahtimen pohjasta putkella alaspäin josta taittuu pakosarjan välistä ja yhdistyy letkulla lohkoon.
Lohkon päähän tehty siis kierteet johon ruuvattu an12 lähtö kiinni, josta lähtee noin 60asteen mutkassa letkulähtö.
Pienien vuotojen ja ongelmien jälkeen autolla kumminkin päästy nyt testiajoja ajamaan.
Ihan mukavaltahan tuo tunnostaa ja motivaatiota kummasti tuli lisää heti kun se alkoi omin avuin liikkumaan.
Tossa pikku video testiajoilta.
https://jortsu.kuvat.fi/kuvat/Volvo+940/rndm/video0.movToivotaan nyt että ei enään muita ongelmia tule.
Dynoon pitäisi lähiaikoina mennä ja jos siellä kaikki menee suunnitellusti niin yritetään vielä muutoskatsastaa auto syksyn rientoihin.
Jos muutoskatsastuksesta selvitään niin talven aikana pitää fiksailla tuo kori takaisin kuntoonsa. Katosta ja muutamista kohdista on vuosien aikana lähtenyt vähän lakkapintaa ja pari pikku äksidenttiä sattunut niin joutuu vähän fiksailemaan.
Koitetaan päivitellä tännekkin jatkossa jotain vähän useammin

Ja kuvien linkistä pitäisi päästä katselemaan random kuvia mitä nakkelin sivustolle.