Se start stop on yleensä tehty niin että sammuttaa koneen vaan ideaalitilanteissa, eli:
-Kone on bensakoneissa ainakin ajolämpöinen (70ast+) ja eikä varmasti saa olla liian kuumakaan (just turbon ja kannentiivisteen takia)
-Ilmastointia ei tarvita (jos siellä EI ole sähkökompressoria, vaan käytetään moottorin apulaitehihnalta)
-Akku latingissa
Hiukkassuodattimen polttotapahtumaahan EI voi tyhjäkäynnillä suorittaa, vaan kierroksia pitää olla 2-3000rpm ja tarpeeksi rasitusta koneella, että on mahdollisuus polttaa ylimääräinen polttoaine, eikä tukkia moottoria.
Itse sammuttelen omia moottoreita kaupunkiajossa, tosin toisella ilmoitettu kulutus 20,2L/100km (6,0L W12) ja toisella 16L (S90 3,0), tuossa tulee jo säästöä jos viitsii sammutella pidemmiksi stopeiksi, kun bensaa palaa tyhjäkäynnillä isommassa 4,6L/h
