Noin vähän ajetussa autossa tuskin tarvitsee pelätä mekaanisia ongemia, kunhan valitset omaan mieleesi olevan laatuohjelman. Ebay-ohjelmia en kovin helpolla omaani laittaisi.
Ohjelmien laatuun liittyy monia piirteitä ja suutinkartalla huijaaminen on vältettävää. Ohjelma rajoittaa syötön tietylle maksimitasolle, jonka pitäisi toteutua täyskaasulla kiihdyttäessä. Laadukas ohjelma näyttää todelliset syöttömäärät, kun ajetaan testerin kanssa autolla ja tarkkaillaan maksimisyöttön määrää livedatasta.
Suutinkarttahuijaus taas näyttää lukemat väärin, jolloin auton toiminnassa voi ilmetä kummallisuuksia. Hyvin usein ongelmat ovat poistuneet softan toimittajaa vaihtamalla, josta meilläkin on kokemuksia. Ihmisethän näitä ohjelmamuutoksia tekee.
Voin suositella kotimaisia osaajia, joita alkaa olla jo hyvä joukko. Toki jokaisella on omat vahvuutensa ja siinä mieipidekysely on paikallaan täällä foorumilla, sekä keskustella ohjelman toimittajan kanssa, näistä saa parhaimman suunnan päätöksentekoon.
