Autodiagnoosi  Carcom Oy

Ilmastoinnin magneettikytkinlevy pyörii jäykästi ja naukuu

  • 3 Vastauksia
  • 1646 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa PeePee

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 20
  • www.vrcf.fi
Kävin irrottamaan ilmastoinnin kytkinlevyn keskipulttia. Auto on V70 -99 bensa. Levyn keskipultista kiertämällä levy pyörii jäykähkösti ja jossakin asennossa jäykistyy lisää ja naukuu.

Hihnapyörä samalla akselilla pyörii vapaasti. Hihnapyörän ja kytkimen väli on n. 1,20mm.

Kuinka vakava vika on kyseessä, ja mistä ääni johtuu, ja kuinka se on korjattavissa. Vaatiiko peräti ilmastointilaite korjaamoa?
Aikaa säästävät keksinnöt pitävät ihmisen kiireisenä.

Poissa Kulmamies

  • Pussihousu
  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Turbo+
  • *******
  • Viestejä: 6617
  • Itse kun tekee, niin saa sitä mitä sattuu tulemaan
Sen keskiosan kuuluukin pyöriä nihkeästi. Jossain kohdissa tuntuu selvää vastustusta, koska kyseessähän on kompressori. Naukuminen sen sijaan vähän ihmetyttää ja myös tuo 1,2mm välys on liian paljon. Välys kuuluisi olla karvan alle millin, ehkä joku 0,8mm tjsp.

Poissa PeePee

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 20
  • www.vrcf.fi
Ostin auton viime toukokuussa, eikä ilmastointi ole tiiminut kuin pari kertaa satunnaisesti. Oli tarkoitus vähentää shim-levyjä, kun forumilla on niin hyvät ohjeet.

Varrellisen ulosvetäjänkin tarkoitukseen tänään tein, kun sormeni ei tahdo ulottua, eikä mahtua pieneen rakoon. Mutta kun naukaisut ilmenivät, ajattelin kysyä neuvoja ennenkuin jatkan.

Aikaa säästävät keksinnöt pitävät ihmisen kiireisenä.

Poissa ARonkko

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 150
  • www.vrcf.fi
Kompura vähän kuiva kun ei ole pyörinyt. Pyöritä lisää...
Välys kuntoon ja laite päälle. Kyllä se sitten kertoo miten toimii ja miltä kuullostaa.
Jos ei toimi niin on sitten jo yksi säätö kunnossa. Eihän tuossa menetä kuin omaa aikaa ellei se säädön jälkeen toimi oikein.
Tai miten sen kukin ajattelee...
V60 hybrid Polestar -14
Pösö 207 CC 110 Hdi -08
ex. XC70 2.4T -01

 

KL-varaosat  Race.fi