Miksiköhän polttoaine.net ei suostu ottamaan E85 hintoja mukaan?
Tässä jo kohta 2v sitten ehdotin sitä heille... viitsisikö porukka pistää täältä sinne vähän joukolla palautetta, ni saataisiin asia korjattua.

1,077e/l ollut hintaa sunnuntaina 19.8 ST1 suomenojan asemalla, 1snt sai alennusta kortilla (normaalisti turussa ja helsingissä EI ole saanut alennuksia). Lahden renkomäeltä sain touko ja kesäkuussa 0,998e/l - 1,5snt alennuksen. Ihan tuntuvaa, kun ottaa 2-300L kerrallaan (audissa 100L tankki ja kanistereita veneeseen on yli 200L mukana). Tekee jo tuo 1,5snt alennus silloin 3-4,5e ja tuo 7,9snt korotus kymmeniä euroja!
Veneen E85 ajoista AQ171 2,5L 16v vapari pentakoneella jossa megaruutta, laajakaistalambda, B234F imusarja ja VW 1,8T suorasytkäpuolat ollut tänä kesänä edullista ajella. 552mpk ajeltu ja 556L on taitanut menovettä palaa. Kulutus siis 1,01L/mpk bensan 0,86-1,03L kulutukseen verrattuna edellisinä vuosina samalla koneella kaasareilla ja ruiskulla.
Se mikä on jännää E85 ajessa, ni kevyellä kuormalla menee just 1L nurkilla mailille, mutta kun kuormaa lisätään 1-4 hengen kuormasta 5+ henkeä kuormaan (60-80kg henkilöitä), nousee kulutus kertaheitolla 1,5L nurkille... tosin saattaa olla "laihaseosajon" syytä, jota ei enään voi 90kpa imusarjan paineella tehdä, kun taas kevyellä kuormalla imusarjan paine on 77-81kpa.
Letkuista: Nylonletkut joita ruiskuvolvoissa on, kestää kyllä maailman tappiin E85:sta, sen takaan, ei sieltä muu murene kun suuttimien (ja ehkä tankin ja filtterin pikaliittimien) o-renkaat (jotka bensallakin jo mätänee).
