Vanhaan ketjuun uutta kysymystä..?
Entä tällainen näkökulma: Ostin 2001 V70N:n (rek.2000) käytettynä Suomesta (uudempaan kun ei ole varaa ja kun totesin auton olevan toimiva ja hinta-laatusuhteeltaan sopiva). Auto on aikoinaan tuotu Italiasta (miksi tuotu, onko syyllä väliä...muuttoauto, ostettu halvemmalla, muu syy..). Suomessa autoa on tai ei ole huollettu merkkiliikkeessä tai nyrkkipajalla, autolla on voinut olla useampikin omistaja ym. Eli auton koko (ja aukoton) historia ei ole tiedossa.
Nyt sitten haluan autolleni parhautta ja vien sen oikein merkkiliikkeen hyvin mainostettuun huoltoon. Huollosta kysytään saako ohjelmia päivittää ja päätän edelleen haluta autolleni parhautta ja annan luvan päivityksiin.
Kun haen autoni huollosta niin seuraavaa on tapahtunut: kone ei ole yhtä pirteä kuin ennen, takalasin pyyhkimet toimivat peruutusvaihteestakin riippuen, info-näyttö puhuu ihan vierasta kieltä ja tarjoaa ilmeisesti kuohuvaa pitsan kanssa, vikavalo on syttynyt ym.ym.
Kun menen sitten takaisin liikkeeseen niin sieltä tarjotaan ensimmäiseksi kieli-softaa 160€ hintaan ja kolmen viikon toimitusajalla (kopioitu aikaisemmista viesteistä...). Ja sen alkuperäisen huoltopaketin hinta kun oli 159€... Ja autoni toimi tätä ennen moitteettomasti..
No tässä kohtaa ainakin meikäläistä alkaisi vihlomaan ohimolta niinku liito-oravaa hakkuuaukiolla.. Ja vain sen takia että halusin parhautta autolleni.
Tätä taustaa vasten ajatellen:
1. Onko auton lähtötilanteeseen (toimiva, ei vikailmoituksia, suomenkielinen valikko ym.ym. ennen huoltoa) saattamisen kustannukset minun vai huoltoliikkeen kontolla
2. Kannattaako auton aukottomasta historiasta tietämättömän teettää ohjelmointipäivityksiä, jos haluaa välttää mahdolliset lisäkustannukset? (jatkokysymys: mistä tietää, että auton historiatieto on aukoton?)
3. Voiko autosta saada aiemmissa viesteissä mainitun (valmistajan ja/tai maahantuojan) autokohtaisen tietokannan tietoja käyttöön? Eli tietäisi esimerkiksi onko autoon vaihdettu suomen kieli tullut ns. virallista tietä
4. Kannattaako olla vain hiljaa ja maksaa liikkeelle/pajalle auton saattamiseksi kuntoon? (Tähänhän voi tehdä kipukynnyksen korjauskuluille, minkä ylittyessä pistää auton paalattavaksi tms. ja alkaa miettimään seuraavaa epäonnistumista, minkä voi suorittaa sitten kun on saanut osarinsa tästä episodista joskus maksettua..)
5. Pitäisikö muuttaa ajattelutapaa johonkin muuhun suuntaan? mihin?
Kommentteja!! Toi kohta 3 kiinnostaisi erityisesti, koska olen kahden vaiheilla päivitysten suhteen..