Carcom Oy  Elekma

S70 neliveto 2.4 bensa automaatti, ilmastoinnnin anturi vikakoodi?

  • 10 Vastauksia
  • 2953 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa mualämpö

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 66
  • www.vrcf.fi
Löytyykö tuohon autoon vikakoodin lukijaa ja nollaajaa? Auto tosiaan 1999 mallia ja vikakoodin lukijat järjestään -00 alkaen?
Onkohan joku anturi mennyt ilmastoinnista kun syttyy moottorin merkkivalo ja vikakoodiksi antaa heti nollauksen jälkeen jonkun ilmastoinnin anturin vikakoodin?
Volvo XC60 D5 AWD -10

Poissa (Miksu)

  • Yhteistyökumppani
  • Turbo+
  • *
  • Viestejä: 5276
  • www.carcom.fi
Moottorin vikamerkkivalo ei syttyne minkään ilmastointi-vian seurauksena.

Jos vikakoodi on jostain anturista, on mahdollisuuksia monia.
Anturi mittaa väärin,
Anturin mittaama asia on virheellinen, eli esim. jokin paineraja on ylittynyt tai alittunut.
Anturi mittaa oikein, mutta ohjausyksikölle tieto välittyy väärin, eli jonkin johto tai liitinvika tai vastaavaa

Sellaisia vikakoodeja ei yleensä olekkaan, jotka osaa kertoa jonkin osan olevan varmasti rikki, ohjausyksikkö tarkkailee niitä arvoja, joita se voi johtojen päästä mitata, eli ohjausyksikkö jossa se vikakoodi on tallnetuneena, ei pysty menemään sen anturin luo ja mittaamaan sen kuntoa :)
Ohjausyksikkö kertoo vikakoodilla, että jonkin sen anturin johdoista mitattu arvo ei täsmääkkään siihen, mitä sen pitäisi siinä tilanteessa olla...

Tarkempi vikakoodi pitäis olla selvillä, että voisi koittaa jotain arvata.

Poissa mualämpö

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 66
  • www.vrcf.fi
Minäpä huomenna päivitän tuon kormaamosta saadun vikakoodin lukulapun tänne, ihmettelin jo itsekin, että eihän nyt moottorin valo syty ilmastoinnista! No taas yksi korjaamo joka ei ymmärrä muutakuin mitä koodin lukija kertoo :( .
Volvo XC60 D5 AWD -10

Poissa (Miksu)

  • Yhteistyökumppani
  • Turbo+
  • *
  • Viestejä: 5276
  • www.carcom.fi
Vikakoodi voi kyllä tosiaan olla moottoriohjausyksikköön tallentunut jostain ilmastointiin liittyvästä, mutta en muista, että olisi mitään ilmastoinnin koodia, jolla moottoriyksikkö sytyttäisi vikavalon.. joku muu vikakoodi täytyy siis olla sille, mikä sytyttää sen valon.

Poissa mualämpö

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 66
  • www.vrcf.fi
Korjaamolla luettu vikakoodit:

ilmastoinnin painetunnistin epälooginen signaali (tätä jää herjaamaan)
katin puhdistusaste liian alhainen
jäähd.neste kierron termostaatti vika tunnistettu
nokka-akselinsäätö/nokka-akseli väärä asema
nokka-akselin ajoituksen säätö katkos/ oikosulku

Volvo XC60 D5 AWD -10

hevonen

  • Vieras
Joop, tuo ilmastoinnin painetunnistimen signaali on varmaan epälooginen jos järjestelmässä ei ole tarpeeksi tavaraa?
Nuo loput viat sitten sytyttää vikavalon.
Tuo katin tehottomuus voi johtua tuolta nokka-akselin väärästä toiminnastakin, ei välttämättä ole katti paskana.

Kannattaa varmaan tutustua tuohon nokkavikaan ennenkuin tulee lisää damagea..

Poissa (Miksu)

  • Yhteistyökumppani
  • Turbo+
  • *
  • Viestejä: 5276
  • www.carcom.fi
Ja tuon termostaattivikakoodin voi antaa viallinen termostaatti tai sitten väärin näyttävä lämpötila-anturi.

Poissa mualämpö

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 66
  • www.vrcf.fi
No voisko tuo olla nokkaakselin asentotunnistin mennyt? Missä kohti se sijaitsee , maksaa? Lämpötilaanturi on varmaan jossain letkussa?

Oiskos olemassa toimivaa vikakoodin lukijaa ja nollaajaa tähän autoon?
« Viimeksi muokattu: 22.06.2013, 21:50:09 kirjoittanut mualämpö »
Volvo XC60 D5 AWD -10

Poissa (Miksu)

  • Yhteistyökumppani
  • Turbo+
  • *
  • Viestejä: 5276
  • www.carcom.fi
Voisihan vaikka jako olla pielessä, eikä välttämättä vika anturissa.
Tai sitten joku 5V anturien syöttöjännite oikosulussa tai poikki, jolloin voisi vaikuttaa nokan ja ilmastoinnin antureihin.

Eikö perus obd-lukija pure noihin ainakin muihin, kuin ilmastoinnin anturin koodiin?

Poissa mualämpö

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 66
  • www.vrcf.fi
Auto on huollettu säännöllisesti kyllä kymmenen vuoden ajan mitä se nyt on ollut meillä, jakohihnakin vaihdatettu säännöllisesti. Taitaa joutua viemään pajalle ensi viikolla , jos veis eri pajalle jota kehuttu. Löytyisi vaikka hieman asiantuntemusta :) .Käyntihäiriöitä ei ole eikä mitään muutakaan , luulisi jotain olevan jos, jako olisi oikeasti pielessä vai mitä sanot?

Sillä kyselin sitä vikakoodin lukijaa , kun ei sitä itsellä ole . Että minkä ostaisi ja mistä?  Vag lukija löytyy ja käyttö tuntemusta siitä kyllä on :)
« Viimeksi muokattu: 23.06.2013, 00:09:30 kirjoittanut mualämpö »
Volvo XC60 D5 AWD -10

Poissa mualämpö

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 66
  • www.vrcf.fi
Volvon huollossa luettu vikakoodit ja tietoa löytyy heti. Nokkaakselin kulmaero liian suuri, nyt on jotain 14 astetta.vaihdettava nokkaakselin säätöpyörä ja solenoidi, alkava vika joka tulee isommilla kierroksilla esillä. Vaihto arvio 3.5h + osat . Max hinta osineen 750€. Paikalliset yleishuollot eivät pysty tekemään kun ei ole heillä jotain työkaulua minkä siihen tarvitsee. Tulipa taas nähtyä , että volvolla tietoa on, mutta ei aina pienillä pajoilla. Oli muuten vikakoodin luku kolme euroa halvempi kuin  pikku pajalla :) . Kallista on mutta niinhän se tämä elämä on :) . Eivät tosiaan puhuneet ilmastoinnista mitään , jonka pikku paja olisi ensin korjauttanut .
« Viimeksi muokattu: 25.06.2013, 12:47:41 kirjoittanut mualämpö »
Volvo XC60 D5 AWD -10

 

Proturbo  Autodiagnoosi