Jonkinlaista edistystä on päässyt tapahtumaan, mikä lie innostus iskenyt. Tosin johan tässä on kohta vuosi ja kuukaus ehtinyt kulumaan kun on viimeksi omin voimin liikkunut. Wisecot ehtivät aikansa lojua nurkissa, nokat jäävät vakiot vielä.
H-profiilit tulivat peruskamppeet Autoracingilta, jotka käytin tarkastuksessa. Kaikissa oli pientä hoonaamista molemmissa päissä. Kuuranne tarkasti rengasvälykset jo ihan siltä varalta jos ois tarvinnut hioa päitä. Ei kuulemma tarvinnut ja renkaiden keskinäiset mitatkin heittävät. 1. renkaan kohdalla yksi pytty 0,37mm ja muut 0,39-0,40mm. 2. 0,6-0,7mm. Öljyrenkaassa on heittoa jopa samassa pytyssä olevien renkaiden kesken. Järjestyksessä 0,55; 0,7; 0,60/0,80; 0,65/0,70 ja kahdessa 0,60/0,70 molemmissa. Pytty on neljä satkua isompi kuin ois suositeltu välys männälle, mutta kovasti silti tuntuu olevan epätasaisuutta renkaiden mitoissa. Sorvari kaivoi lohkosta katkenneen kannenpultin pois.
Viime keskiviikkona kävin säilöpaikassa hilaamassa puomin kanssa kopan taivasalle ja otin etutolpat irti iskarien vaihtoa varten. Purin toisen tolpan ja laitoin sinne sen iskarin joka oli siellä ollutkin. Olipa mukava todeta, että iskarissa oleva tyhjä liike on edelleen olemassa vaikka kävivät Gazilla huollettavana viime vuoden lopulla. Eli ulospäin vetämisen jälkeen kun painaa sisään menee rauhallisesti lähemmäs sentin ja toppaa siihen. Ja sama vaiva toisessa, pieni tyhjä liike samassa tilanteessa eikä muuttunut mihinkään. Uutena tätä ei ollut ja tuli vasta sen jälkeen kun ajoin toisen aika tuoreeltaan pattiin. Rallyracelta asiaa kyselin ja myöhemmin syksyllä lähtenee uudelleen tarkastukseen. Ovat nyt nipussa kuitenkin ja seuraillaan. Samalla laitoin etuvakaajan takaisin paikoilleen. Uusi syyläri tuli
punaiseen siirretyn tilalle "pikarahtina" Bilteman valikoimista. Eli samanlainen vakiokokoinen kuin olikin.
Perjantaina kasasin alakerran öljypohjaa ja -pumppua lukuunottamatta. Sorvari teki vielä tulpan etummaiseen turbon öljynpaluureikään, koska en muistanut Volvolta hommata, ja hitsautin turbon painepuolen lähtöön pätkän 2,5" putkea. Lauantaina kasaillessa korkkasi katkenneen kannenpultin kohdalta kierre kiristäessä. Viimeisessä vaiheessa löystyi yht'äkkiä. Eli aika tiukkaan oli vissiin tehtaalla käännetty pultti. Sorvarilta kävin hakemassa pari poranterää ja kierretappia sekä kierteenkorjausholkin, jossa ulkona M16x1,5 ja sisällä M12 kierre. Ensinnä kansi pois, neuvojen mukaan holkki paikoilleen, kansi päälle ja kiinni ongelmitta. Uudenmallinen apulaiteteline on sen verran erilainen, että yläpuoli ottaa kiinni termarikoteloon. Päivän päätteeksi jakohihnaa, dampperia, apulaitetelinettä ja pakosarjaa vaille. Ei aivan mennyt aivan näppäsemällä nippuun kuitenkaan kuten oli oletus. Kone punaisen konttiin ja siirtymä kotia kohti.
Tuon verran eroa on T5/T6 männässä ja nykyisissä:

Sunnuntai alkoi hilaamalla koppa säilöstä nosturille. Seuraavaksi apulaiteteline laikkoen sopivaksi ja jakopään kasaamisen jälkeen muuttamalla hallin jalkaa vastaavasti. Jakopäämuoveja joutui vähän palastelemaan, koska hihnapyörä kulkee sisempänä. Apulaitehihnalle on väsättävä oman kiristimensä. Sen jälkeen ei muuta kuin tiputin koneen paikoilleen ja laitoin laatikon perään. Dp:n alkumutkaa aloitin sen verran, että hitsasin pystyosaan V-bandin. Tuli todettua, että turbo on vähän erilainen kuin vanha, ottaa kiinni kanteen kompurakotelosta ja pakopesä jää alle sentin päähän. Starttailin öljynpaineet koneeseen ja kuulostaa normaalilta. Megakin heräili ja kaikki anturitiedot näyttäisivät toimivan kierrostietoa myöden.
Tänään ei muuta kuin pakosarjan pikku muokkaus turbon asennon muuttamiseksi ja jätin sarjan odottamaan hiekkapuhallusta. Pakolämpöanturit tulivat, huomenna niille paikkojen teko sarjaan ennen maalausta.