Tuskin on, ja en ole kuullutkaan Suomessa tehtävän mitään tuollaiseen verrattavaa vertailua / kehitystyötä.. ja jos joku on tehnyt Suomessa, niin luultavasti pitää lähinnä omana tietonaan.
Joitakin (jenkkien/brittien/ruotsalaisten ainakin) artikkeleita, dokumentteja ja foorumikeskusteluja (speedtalk lähinnä) löytyy joissa jo kohtuullisen tarkkaan tehty testejä, liittyen esim. seetirenkaisiin ja niissä käytettyihin kulmiin.
Eli A-B-A testi nyt ainakin, jotta voidaan todeta onko muutos toistettavissa, ja sen lisäks olosuhteet huomioitava.
Yleisesti virittämisessä on se ongelma että ei oteta kaikkia vaikuttavia asioita huomioon.
Toinen juttu mikä on ongelmana, ettei ymmärretä miksi tehtiin jokin muutos, mikä oli ajatuksena taustalla että miksi sellaiseen muutokseen päädyttiin. Jos ei sitä ymmärrä, ei myöskään ymmärrä lopputulosta.

Ahdetun koneen kanssa on aika hankalaa tarkastella kannen vaikutusta tehoon, mikäli lähtökohta on jo kohtuullisen hyvä.
Vapaasti hengittävässä pienetkin muutokset vaikuttaa yleensä jotain, mut toki taas se että jos on hyvä lähtökohta, niin vaatii merkittäviä muutoksia jotta jotain konkreettista tapahtuu.. ja ainakin omasta mielestä vapaasti hengittävän teho/vääntökäppyrän tulkinta on huomattavasti helpompaa, ja yleensä myös ymmärtää mistä on kiinni miksi ei mahdollisesti ole tavoitteen mukainen, tai mitä vaatisi jotta saa lisää voimaa.