Elekma  Autoracing

262C

  • 288 Vastauksia
  • 105543 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #75 : 11.04.2014, 22:32:48 »
Kiitoksia kaikille kommenteista. Katsoin vielä ruotsalaisen Jan Tellebornin omistaman Bertonen kuvia Bilsport-lehden artikkelista ja siellä tuo suodatin näyttää ihan samalta kuin Julen konehuoneen kuvassa. Tuollainen se pitäisi kaiketi löytää jostakin muualta kun ei näköjään "siniseltäkään" saa enää.

http://www.bilsport.se/artikel/vip-volvo-att-njuta-i/lagmilad-volvo-262-bertone-agare-jan-tellebom-bst1318-bst1325-6

Ebaysta näyttäisi löytyvän joitakin vaihtoehtoja:

EDIT: sain tänään jarruvalot toimimaan, joten käytiin porukalla velipojan ja pojan kanssa ajelemassa pieni lenkki. Kokeilin samalla vähän mikä toimii ja mikä ei. Kojetaulun valot on pimeänä, turvavyön rele ei toimi kunnolla, istuimenlämmittimet eivät toimineet (toimivat vielä syksyllä), hansikaslokeron valo on pimeänä, konehuoneen valo on pimeänä (johtoon ei tule virtaa) ja oikean oven ikkunannostimet eivät edelleenkään toimi. Ilmastointi kuitenkin toimii aivan loistavasti, mikä on toki hieno juttu. Cruise control -järjestelmästä on joskus aiemmin mennyt jokin komponentti rikki ja se on kytketty pois päältä. Kuitenkin niitä varusteita löytyy rungosta sieltä täältä. Eli pientä askaretta tiedossa ensi kesälomalle.

« Viimeksi muokattu: 13.04.2014, 09:56:04 kirjoittanut LaitinenP »

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #76 : 16.04.2014, 22:50:35 »
Kynnyskotelot kunnostettu, maalattu ja ruostesuojattu.



Oikealta puuttuu Bertone-logo, joka tulee tuohon alas Volvo-merkin alle. Minulta löytyy myös kruunut ja kaksi ylimääräistä Bertone-merkkiä.

Radio ja ekvalisaattori on vielä asentamatta koska naaraspuolen liittimet on leikattu pois jonkin tarvikesoittimen tieltä. Ehkäpä viisainta kytkeä alkuperäinen liitin siihen. Onneksi se osa on luvattu toimittaa paikalliselta Avain-Vaunulta ystävällisen huoltajan avustuksella. Minulla olisi vielä Volvon NOS käyttämätön sähköantenni, mutta siitä puuttuu ulkopuolelle tuleva hela ja mutteri. Nyt autossa olevan teleskooppiantennin mutteri on hivenen pienempi. Ne osa pitää etsiä vielä jostain, voisivat löytyä jostain romutettavasta autosta. Käsittääkseni vielä 700-sarjassa on käytetty samoja antenneja (?).
« Viimeksi muokattu: 16.04.2014, 22:54:17 kirjoittanut LaitinenP »

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #77 : 27.04.2014, 19:08:58 »
Laittelin tuommoisen stereoradion alalokeroon. Toimii muuten ihan hyvin, mutta vasemman puolen ovikaiuttimesta en ole saanut vielä ulos rasahdustakaan. No, onneksi hattuhyllyn kajarit ja ovikaiutin oikealla edes toimii. Radio ja kasettinauhuri toimii oikein hyvin. Kasetteja löytyi "mummolasta" ja anopiltakin kassillinen. Nyt on hansikaslokeroon ladattu Olavi Virtaa, Tapio Rautavaaraa, Erkki Junkkarista ja muuta Suomi-iskelmää. Ja tietysti yksi levy italoiskelmää... volaaree, oo-oo, cantaareee, oo-oo-oo-ooo,...  V:>

Minulla olisi Volvon sähköantenni, mutta en saa sitä asennettua kun ei ole siihen sopivaa ulkohelaa. Nyt autossa olevan antennin mutteri on numeron liian pieni. Jos jollain sattuu olemaan muuten rikkoutunut Volvon originaaliantenni mutta ehjä mutteri ja muovihela siihen mutterin alle niin saa tarjota vaikka yv:llä.




Slerbahuuli

  • Vieras
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #78 : 27.04.2014, 23:30:52 »
Saa kyllä tuo katon "choppaus" tuon auton näyttämään leveämmältä takaapäin.

Komea pirssi!  O0

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #79 : 29.04.2014, 18:54:35 »
Kävin näyttämässä Volvoa paikallisille museoajoneuvotarkastajille. Pari asiaa jäi vielä avoimeksi: moottorin sarjanumero, sylinterin iskun korkeus ja ohjeen mukaiset valokuvat 4 kpl (http://www.sahk.fi/15). Sarjanumero on hankalassa paikassa oikealla puolella (edestä katsoen)  sylinterilohkon alapuolella, eikä onnistuttu lukemaan lukemaa sieltä ilman apukeinoja. Ehkäpä sen saisi jonkun peilin kanssa luettua.

Ehkäpä valvojat voisivat siirtää tämän ketjun tässä vaiheessa showroomin puolelle, koska mitään isompaa projektia ei ole näköpiirissä ainakaan lähitulevaisuudessa. Lähinnä sekalaisia sähkölaitteiden, keskuslukituksen, kaiutinjohdotusten sun muiden korjauksia. Nettimyymälästä tilattu polttoaineen suodatin tuli tänään ja ostin siniseltä uudet sytytystulpat.

« Viimeksi muokattu: 02.06.2014, 23:21:57 kirjoittanut LaitinenP »

Poissa Jule

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 1914
  • 264GLE + 245GL + B10M
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #80 : 01.05.2014, 12:41:00 »
Iskun pituus on 73mm kaikissa Volvon PRV koenissa jotka on normaalimyynnissä olleet. Siinä protomallin turbopervossa oli ilmeisesti 63mm isku, mutta tuohon tuskin on turbon kampiakseli eksynyt.

Ja kyllä siitä moottorin tyyppikilvestä esim kameralla saa suht helposti otettua kuvan. Se on siinä öljynsuodattimen etupuolella. Kuva


Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #81 : 01.05.2014, 21:50:33 »
Iskun pituus on 73mm...
Kiitoksia tiedosta, ehkäpä tuo tieto kelpaa!

---Ja kyllä siitä moottorin tyyppikilvestä esim kameralla saa suht helposti otettua kuvan. Se on siinä öljynsuodattimen etupuolella.

Joo myö läydettiinkin se paikka jo huoltokäsikirjasta. Tuo kamera on hyvä vinkki mutta pitää vielä puhdistaa sitä laattaa vaikka puukepin ja kankaan avulla ja yrittää vielä huomenna uudelleen. Pitäisi olla sellainen kamera, jolla voi kuvata yhdellä kädellä, on se vaan sen verran ahdas paikka. (Valitettavasti meikäläisen pokkarin laturi on jossain kadoksissa, joten joutuu tyytymään kehnon kamerakännykän kuviin ja käytettävyyteen.)



Enpä olisi uskonut yhden laatan lukemista näin vaikeaksi työksi. Siinä on ohjaustehostin, akun kaapelit ja imupuolen putket 75mm ja 55 kaikki edessä. Putket on purettu edestä pois mutta siltikään ei meinaa sopia kepillä/rievulla puhdistamaan sitä laattaa. Ixus-pokkari sopii tähän kohtaa sillä tavalla, että salama näyttää riittävästi valoa laatan lukemiseksi.



Kävimme tänään vappuajelulla paikallisen mobilistikerhon jonossa. Näiden youtube-videoiden loppupäässä vilahtaa tämä vaunu. Autot on ikäjärjestyksessä vanhimmat ensin.

https://www.youtube.com/watch?v=S-v0M8xuRxU ollaan kohdassa 13:50 eteenpäin...
https://www.youtube.com/watch?v=I0W7Zvy9u3M
https://www.youtube.com/watch?v=YLO9RjTMflA
« Viimeksi muokattu: 03.05.2014, 18:49:34 kirjoittanut LaitinenP »

Poissa Jule

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 1914
  • 264GLE + 245GL + B10M
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #82 : 01.05.2014, 23:23:40 »
Kyllä sinne käden saa mahtumaan, saahan sen sinne öljynsuodatinta vaihtaessakin.

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #83 : 03.05.2014, 19:21:26 »
Kyllä sinne käden saa mahtumaan, saahan sen sinne öljynsuodatinta vaihtaessakin.

Meikäläisen rähmäkäpälät ei kyllä sovi. Ohjaustehostaja ja sen johdot on edessä vasemmalla ja väliin jää jokunen sentti. Lisäksi päällä on 80mm+55mm imupuolen putket, jotka on purettava ensi edestä pois. Suhrasin kankaalla puhtaammaksi ja otin ixuksella kuvan. Se nummero on ilmeisestikin 11262544, eller hur?



Edit: sunnuntaina suhmuroin imupuolen letkujen kanssa ja vaihdoin samalla sytytystulpat. Vanhat olivatkin yllätyksekseni jo aivan entiset. Koko moottori oli käynyt viime ajat vain 4-5 sylinterillä. Yhdessä ei ollut ollut johto kunnolla kiinni koko aikana (!) ja yksi ei ollut kiristetty loppuun saakka. Anywichway, vaihdoin kaikki ja kävin kokeilemassa "uutta" moottoria ja polttelemassa karstoja ohitustiellä. Seuraavassa huollossa taidan vaihtaa tulppien johdotkin. PRV-koneessa joutuu ruuvaamaan ilmansuodattimen kopan irti, ennen kuin pääsee vaihtamaan oikean puolen (edestä katsoen) sytytystulpat.

« Viimeksi muokattu: 04.05.2014, 22:17:57 kirjoittanut LaitinenP »

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #84 : 18.05.2014, 22:15:50 »
Tein taas pientä terapeuttista näpräystä aurinkoisen sunnuntain ratoksi. Kunnostin nämä 1970-80-lukujen vaihteen huippuvarusteet: turvavyön valon ja tuhkakupin vihreän "tunnelmavalon" takapenkkiläiselle ;). Tuhkisvalo löytyy sulakerasian alimmasta pinnistä. Keskikonsolin beige väri on toteutettu tehtaalla varsin mielenkiintoisesti maalaamalla musta osa vinyylimaalilla. Se on vähän elähtänyt ja voisi olla helposti siistittävissä uudella maalilla.



Jouduin irrottamaan ja puhdistamaan kaikki sähköjohtojen liitokset. Edellisessä istunnossa kunnostelin sisävalon ja erillisen lukuvalon.



Venehommista oli talliin jäänyt vähän hollantilaista Epifanes-laivalakkaa. Tämän pitäisi olla venehommissa best-the-money-can-buy-tarviketta. Puhdistin ovipaneelit tärpätillä, hioin kevysti ja eikun uudet lakat pintaan. Nämähän on Bertonessa jalavapuuta (eng. "elm", it. "olmo"). Joku ymmärtämätön asentaja oli laittanut kahvojen ylimmät kiinnitykset väärin ja korjasin kiinnitykset samalla uusilla kromiheloilla.










« Viimeksi muokattu: 18.05.2014, 22:46:32 kirjoittanut LaitinenP »

Poissa jaskajokunen

  • :nohnoh
  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Turbo+
  • *******
  • Viestejä: 6703
  • 1% Hybridi
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #85 : 18.05.2014, 23:13:58 »

(Kuva poistettu lainauksesta.)

Hurjan näköinen tulppa, ihan kuin olis ollu valurautakannessa  ::)  Kuis kierteet jakselee ?
V70 -00 HYL-sy Poistunut pihasta   &  V40 -99 Wladde ja V40td -99 Eikka -99
V90-19 T8
Die weisheit: nicht hören, nicht sehen und nicht sprechen  Kylmämies

Poissa Dave

  • Museopainotteinen
  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 1331
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #86 : 19.05.2014, 00:17:17 »
Että on edelleen komea auto. Juuri nuo pienet yksityiskohdat luovat kokonaisuuden ja tuovat pientä lisäfiilistä :pomo:
a car you can believe in

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #87 : 19.05.2014, 00:21:30 »
Hurjan näköinen tulppa, ihan kuin olis ollu valurautakannessa  ::)  Kuis kierteet jakselee ?

Kyllähän tuo vähän säikäytti kun olivat tuon näköiset. Pyörittelin kaikki ulos, suihkautin vähän öljyä reikään ja uudet varovasti sisään. Ihan selkeästi nuo lähtivät onneksi kierteilleen, lienevät kohtuullisen ok. Taidan vaihtaa vielä johdotkin joskus kesemmällä. Työkalupakkauksesta löytyvä Volvon oma avain on todella hyvä tuohon hommaan. Osa tulpista on varsin hankalassa paikassa polttoaineletkujen ja muiden rakenteiden välissä. Virranjakajakin on sijoitettu mielenkiintoisesti koneen takapuolelle vasemman lohkon puolelle (edestä katsoen).



« Viimeksi muokattu: 19.05.2014, 00:33:26 kirjoittanut LaitinenP »

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #88 : 26.05.2014, 21:16:35 »
Sadeviikko. Ehkäpä nyt voisi vaihtaa tulpan johdot ja yrittää selvittää ketjujen kuntoa. Nostin ilmanputsarin pois ja aukaisin venttiilikopan.





Yritin sihdata valon kanssa ketjunkiristintä ohjeen mukaisesti mutta en löytänyt vielä sopivaa kulmaa, josta siitä saisi selvää. Oma näkökykykään ei ole enää nuorukaisen tasolla, onhan se myönnettävä. Tästä kuvasta näkyy, että sisusta on jo aika lailla töhnäinen.



Tuolla se jossain on...



Ohjehan oli tällainen. Kiristimen ulostulo max 8mm, 4 merkkiviivaa.



Laitoin kopan suojaksi päälle ja jatkan myöhemmin. Niinkuin aina, niin periaatteessa helppo homma mutta "devil is in the details". Wikipediasta löytyvästä kuvasta näkkyy se kiristin.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/PRVenginevolvo.jpg
« Viimeksi muokattu: 26.05.2014, 22:26:56 kirjoittanut LaitinenP »

Poissa LaitinenP

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 555
  • 240+262
Vs: La Volvo 262 Coupé anno 1981
« Vastaus #89 : 29.05.2014, 14:50:40 »
Sain vaihdettua tulppien johdot paitsi numerot 3 ja 6 jäi vaihtamatta koska ne on jakajassa niin ahtaassa paikassa imusarjan alla. Sylinterien numerointi näyttäisi menevän näin (etummaiset sylinterit ylinnä)

4 1
5 2
6 3

Sytytysjärjestys on 1-6-3-5-2-4 (tämänkin jouduin selvittämään, koska meni jo vahingossa ahtaan paikan vuoksi 2 johtoa kerran vääriin paikkoihin). Kone käy nyt ihan kohtuullisesti, mutta mutta sitten havaitsin uuden ongelman ...

http://s838.photobucket.com/user/Petri_Laitinen/media/009_zps002cc158.mp4.html

Lämpötilamittari pompsahtaa heti käynnistyksessä tappiin. Mikähän siitä meni rikki vain onnistuinko nykäisemään konehuoneessa jonkin johdonliitoksen epäkuntoon?
« Viimeksi muokattu: 29.05.2014, 17:38:18 kirjoittanut LaitinenP »

 

KL-varaosat  Race.fi