Sain taas tuhoja aikaan. Kun puhdistin kampiakselin asentotunnistimen liittimiä moottorin päällä makoillen, niin kaasuvaijerin tulipellin läpimenohdasta kuului napsaus. Perrk.. taas hajosi jotain. Kun käynnistin auton niin tyhjäkäynti ei tasaantunut alle tuhannen kierroksen.
Käykääpäs konepellin alla tsekkaamassa. Mulla toi kiinnikehärpäke, jolla kaasuvaijeri kiinnittyy tuliseinään heiluu hervottomana. Kun sen painaa tiukasti kiinni tulipeltiin, niin kierrokset laskee normaaliin. ks kuva tästä linkistä:
http://www.matthewsvolvosite.com/forums/viewtopic.php?f=2&t=39379Miten tuo osa kiinnittyy palopeltiin? Lähistöllä ei ole toista auto, josta katsoa.
Jotain positiivista. Silloin tällöin vaivanneet käynnistymisongelmat poistuivat... ainakin toistaiseksi. Joten liittimien puhdistus kannattaa, jos sinulla on samoja oireita. Kannattaa muuten mitata kampiakselin asentotunnistimen vastus napojen välillä, ennen kuin lähtee ostamaan uutta. Vastuksen pitäisi olla 200 - 500 ohm.