Onko omakohtaista kokemusta, ettei siitä tule liian äänekäs se lämminvesivaraaja poistamalla ?
Ei tullut noin suoraviivainen ratkaisu mieleenkään,,,
Saattaa olla aika mökä ainakin motarilla ilman takapönttöä. Ovat jo muutenkin aika äänekkäitä, kun suoristaa nilkan kovemmilla kierroksilla.

Turbokoneessa ei tule niin kauhea mökä, kun ahdin, katti ja etupönttö vaimentaa, mutta 2,5m "suoraa" putkea ei ole hyvä idea suhteellisen korkeaviritteisellä vaparikutosella (lue 70hv/L), ainakaan loppupäässä.
Sitten kun omasta alkaa putkisto antautua laitan Evo9 läppä-änkkärin (E-hyväksytty hyväksi todettu painemobiilissa ja niitä mul on 2kpl UUSIA varastossa) ja siihen 3" röörin (ja ehkä samalla ahtimen).

Jos se orkkispönttö on kestänyt 15v kuten itselläkin ja 300tkm, ni ei se ainakaan huono investointi ole, tuskin tarvikepönttä kestää edes kolmasosaa, ja maksaa varmasti yli kolmasosan. Lue: jos pidät auton muutamaa vuotta kauemmin, ni tulee loppupeleissä halvemmaksi.