Äkkiä en hakemalla riittäviä neuvoja löytänyt, joten kysytään uudella aiheella.
Tuulilasille ei tule pesunestettä lainkaan. Tarkistettu on että nestesäiliö on täynnä nestettä ja suuttimet eivät ole jäässä (+5 ast). Samaten sulake ehjä (-05 ja sulake nro 34 kuskin jalkatilassa). Ajovalojen korkeapainepesurit toimivat normaalisti. Ajovalojen pesuripumppu meni rikki vuosi sitten ja vaihdettu kevät talvella (meni rikki ~215tkm paikkeilla, nyt mittarissa 245tkm).
Oma arvio oli siten että pumppu on rikki ja kävin töistä tullessa moisen Volvolta hakemassa.
Kysymys on nyt että saako pumpun vaihdettua irroittamatta puskuria?
Ajovalojen pesuria ei pystytyt vaihtamaan irroittamatta puskuria (koitin) ja vaihtoivat sitten sen huollossa. Muistelisin aiemmin arvioineeni että tuulilasin pesurin pystyisi vaihtamaan, mutta varma tästä en ole. Kuvankin kävin ottamassa ja mieli tekisi käyttää auto nosturilla huomenna. Puskurin irroittamiseen en kuitenkin viitsisi yksin alkaa minuuttivelotteisella nosturilla.
Tässä vielä kuva aiheesta:
https://lh5.googleusercontent.com/-h_qo2LZ3YOE/Uooi7OTthqI/AAAAAAAAK5M/VOxsunL1Jaw/w1329-h997-no/PB180091.JPG
Pumpun vaihdossa ei liene muuta erikoista?
Paineletku irti ja säiliön valutus tyhjäksi, liittimen haitta on hankalammalla puolella ja sitten vain vedetään pumppu irti. Uusi paikoilleen ja letku ja liitin kiinni.