Tässäpä kevyt esittely meikäläisen tämänhetkisestä kalustosta.
Käyttiksenä on toiminut runsaan 1,5 vuoden ajan toiminut tummansininen 945 ja vm '96. Tekniikkana on B230FK (ihan vakiona) + M90. Ostohetkellä heinäkuussa '09 kartanolla oli takanaan n. 274 tkm ja eilen tuli 298 tkm täyteen. Mitään ihmeempiä tuunailuja en ole tähän tehnyt. Perushuoltojen lisäksi mankan vaihdoin sellaiseksi, jolle kelpaa kortti sekä tikku, tupakkimuovit laitoin viime kesänä, siinäpä oleelliset. Tuossa jonninlainen kuvatus kohteesta:

Kesäisenä harrastepelinä on puolestaan toiminut Amazon 4d vm. '67, joka tuli hankituksi helmikuussa 2004. Kyseinen Ama eli The Bird on ollut alunperin poliisiautona Liikkuvalla Poliisilla syyskuuhun 1972 asti

. Sen jälkeen se siirtyi VR:n käyttöön ja ensimmäinen siviiliomistaja on ollunna vasta v. 1981

Tekniikaltaan tämä on alunperin ollut Sportti, mutta jossain vaiheessa kesytystä on seurannut eli nyt on kaasarina vain Römppä, nokasta ei havaintoa kun en ole konetta vielä avannut. Vaihteistona M40 ja lisukkeena vielä "mehumaijatyyppinen" jarrutehostin.
Vuosien varrella Birdiä on laiteltu sen mukaan mitä tarvetta on ollut. Hitsauksia on tehty pohjapalkkeihin sekä toiseen takalokarin kaareen. Nyt keväällä on lisää tiedossa tuollakin rintamalla. Tekniikkapuolelle olen vaihtanut palikkaa sen mukaan mitä tarvetta on ollut. Kesäiset ajomäärät ovat vaihdelleet 2600 - 6000 km:n välillä. Tällä hetkellä The Bird on vielä talviunilla, mutta lähiaikoina olisi tarkoitus käydä suorittamassa herätys.
Tuolta linkistä löytyy joitain kuvatuksia vuosien varrelta:
http://s146.photobucket.com/albums/r254/TwistOla/Amukka/