Se nyt on lähinnä makuasia ja kustannuskysymys minkä moottorin sinne laittaa.
4 pyttysessä on pieni iskutilavuus ja pieni polttoainekulutus, ja suuttimia, sytkäpuolia, tulppia, kankia, laakereita menee 4kpl kutakin.
5 pyttysessä kivemmat soundit, ja yksi kutakin osaa enemmän, samaten painoa.
6 koneessa sitten toisten mielestä taas kivemmat soundit, ja taas yksi kutakin osaa enemmän, painoa siten lisää, mutta toisaalta kuutioita ja polttoainekulutustakin. Isolla ahtimella tästa saa tottakai enemmän ruutia.
Tehoahan esim. 81mm porauksella olevista saa ihan tarpeeksi, "T4" koneestakin revitty varmaan lähemmäs 1000hv, T5 koneesta jo yli 1200hv ja T6 koneesta saa kanssa varmaan tarpeeksi.
Alukoneitahan on tosiaan 2 eri porauksella, 81mm ja 83mm, jos nyt puhutaan 1991-2006 välissä ainakin. Vaparikoneet ovat yleensä 83mm porauksella ja esim. 960/S/v90 B6304 koneesta hajoaa pytyt reilu 400hv, eli about 65-70hv/pytty, kanget kestävät samanverran. 81mm porauksella olevissa taas kestää pytyt hyvin, kanget samaten ongelma, kun ovat heikkoa kamaa.
Siitä valkkaamaan oman budjetin mukaan.

Kaikki on mahdollista kun tekijä on oikea.