Proturbo  Autodiagnoosi

Mikä nyt käy mihinkin lootaan...

  • 5 Vastauksia
  • 2541 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Haxu.R

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 245
  • www.vrcf.fi
Mikä nyt käy mihinkin lootaan...
« : 12.04.2011, 18:51:29 »
Moro!

Oon menny laittamaan M47:aan M45:en kytkin kopan koska on vähän sirompi ja tarkoitus käyttää littanaa vauhtipyörää ja turbon 215mm asetelmaa. Vaijerilla toimiva kytkin laitetaan.

Ensimmäinen kysymys, käykö kytkinhaarukat ristiin ko. lootissa? Mulla ei oo tallella M45 haarukkaa.

Toinen kysymys, onko painelaakeriksi laitettava turbon asetelman mukainen vai lootan/kytkinhaarukan mukaan?

Ei viitsisi moneen kertaan jumpata konetta paikalleen, kun täältä varmaan löytyisi tietoa oikeisiin osiin.
945 -96 B230fk AW71L A/C 'Booze Drive'
B234f Drifting esko

Poissa estate

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 1421
  • Lahajattomat reenaa
    • ahtua.fi
Vs: Mikä nyt käy mihinkin lootaan...
« Vastaus #1 : 12.04.2011, 20:54:11 »
Eikös niissä ole sama kytkinkoppa? Noh kytkihaarukka ainakin tulee koppaan kiinni ja on sama (sopii ainakin ristiin M45/M46/M47). Seitensatasen painelaakerista en ole varma, mutta ainakin 2-satasissa painelaakeri määräytyy asetelman merkin mukaan ja samoja kytkimiähän noissa on käytetty. Muistaakseni Fichtel & Sachs 35 mm ja Borg & Beck 39 mm korkea painelaakeri. Tuota korkeampaa painelaakeria ei ainakaan motonetistä tällä hetkellä saa. Matalammankin saa toimimaan B&B asetelman kanssa kun vaihtaa haarukan kuulan kiinnityspultin pidempään ja laittaa kuulan ja kopan väliin noin neljä milliä paksusti prikkoja, kokeiltu on ja toimi.
Jeep Grand Cherokee 3.0 CDR
Citroen C5
Paljo on kalustoo käsien kautta kulkenu

hevonen

  • Vieras
Vs: Mikä nyt käy mihinkin lootaan...
« Vastaus #2 : 12.04.2011, 22:25:59 »
Eiks vaijeri ja nestekytkimissä ole eri haarukka. Vaijeri vetää ja nestekytkimen työsylinteri työntää. ::) On tukipiste vähä eri kohdissa+ se vaijerin/tangon reikä erilainen.
Tässä ei varmaan tule ongelmaa kun on kyseessä m47<-->m45 vaihto.

Poissa Haxu.R

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 245
  • www.vrcf.fi
Vs: Mikä nyt käy mihinkin lootaan...
« Vastaus #3 : 13.04.2011, 13:17:28 »
Jaaha täällähän on tullu jo vastauksia, kiitos paljon säästyy turhalta ihmettelyltä!
Jatketaan hiukan, onko turbon ja tavallisen asetelman välillä mitään mittaeroja joka vaikuttais painelaakeriin? Vai onko tuo B&B asetelma just turbosta?
Entä mistä  lyhyempi vesipumppu b234:een, tulee aika pitkälle koneesta? Moottori tulee yhdellä kiilahihnalla ja jostain pitäisi saada matalampi kampuran hihnapyöräkin? Niin tuo m45 koppa on kyllä ulkoa päin vähän eri valua, pienempi, tarvi hiukan vähemmän paukuttaa kardaanitunnelia.
945 -96 B230fk AW71L A/C 'Booze Drive'
B234f Drifting esko

Poissa pikatraktori

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 398
  • www.vrcf.fi
Vs: Mikä nyt käy mihinkin lootaan...
« Vastaus #4 : 14.04.2011, 09:29:55 »
Tuossa B234:ssä on normaali vinokoneen vesipumppu ja epäilen että sopivan saat vain itse tekemällä - "kohtuullisen vaikeaa" ;). Samoin tuo moottori on kyllä suunniteltu käyttämään värinänvaimenninta hihnapyörässä ja siinä tarvitaan tietty massa. Saattaa olla että jossain erikoistarvikemyynnissä kenties olisi? Mitsubishilla on 2.6 litran moottorissa tuollainen yksihihnainen ilman värinänvaimenninta, mutta tuskin se Volvon koneeseen sopii ja B234 on mutenkin tuon kampiakselin etupään osata taas hieman erilainen kuin muut vinokoneet ::).

hevonen

  • Vieras
Vs: Mikä nyt käy mihinkin lootaan...
« Vastaus #5 : 14.04.2011, 09:54:28 »
Jos vesipumppu pitää lyhentää, luulisin sähköpumpun olevan helpoin ratkaisu?

 

Autoracing  KL-varaosat