Terve!
Elikkäs ongelma on se, että tänä aamuna olin lähdössä ajamaan ja säikähdin vähän kun auto lähti käyntiin, mutta humppasi vähän tyhjäkäyntiä sellaine 1200-700 suunnilleen ja kuulosti että ei käy viidellä. Tätä kesti muutama sekunti ja sitten oli ihan normaali. Sama tapahtui töistä lähdettäessä. Bensakin vähän haisee, joten toivon että tämä ei ole se kallis Magneti Marellin kaasuläppäkotelo

Eli voisiko olla tyyliin bensanpaineiden karkaaminen kun auto seisoo? Kokeilin äsken tuosta jakotukin päästä että kun sammuttaa ja tökkäisee kynnellä venttiiliä, bensaa lentää kaaressa, mutta pari tuntia seisoneena tätä ei tapahdu. Paljon pitäisi jäädä painetta? Vai onko joku puolista menossa, tämähän ei ole jakajalla, vaan erillisillä puolilla.
Onkos se tyhjäkäyntiventtiili siinä imusarjan päässä letkulla kiinni, kannattaako sotä yrittää putsata? Ja onko missään kuvallista ohjetta kaasuläppäkotelon irroitukseen putsaamista varten, tai osaako joku edes kertoa mitä kautta kannattaa tehdä? Imusarja irti vai alakautta jotenkin?
Mitään vikakoodeja ei herjaa. Onko mitään paikkoja joita voisi vaikka yleismittarilla räpeltää?