itellä oli sama ongelma V40 T4 volvossa ja syyksi paljastui hajonnut kansi pahvi.. Aluksi hävis nestettä vähän mutta auto toimi normaalista.. Pitkän ajan jälkeen auto alkoi pikkuhiljaa nykimään ja välillä käymään 3 pytyllä.. nyt konetta purattu ja syyksi paljastui kansi pahvi joka hajonnut keittämisen takia..
Ekaksi tunnustele kuskin ja pelkääjän jalkatila että onko märkä.. koska vuoto voi olla myös sisäkennossa.
Seuraavaksi
Katso öljytikusta öljyn väri. Jos on musta niin ei mitään mutta jos on kuraveden väristä ja määrä yli maksimin niin on jäähdytys nestettä joukossa (kansipahvi) tai laita auto käyntiin ja haista paisuntasäiliöstä haiseeko pakokaasu..
jos tuo sun autos on turbo malli niin laita lukko pihdeillä turbon vesiletkut (meno ja paluu) umpeen ja lisää nesteet, jos nesteet ei häviä mihinkään niin turbo on rikki ja hävittää nesteet. mutta jos nesteet häviää edelleen niin sitten on tod näköisesti kansipahvi rikki..
