Lattiamatot tulee museomielessä harmaasta alkuperäisyyttä kunnioittaen.

Ainakin pysyvät samanvärisenä ja olisikin imenyt aika reilusti maalia, kun pikkupalaan jotakin kokeilin. Riittää samaa messumattoa sitten vielä peräkontin puolelle. Mustaa mattoa olisi ollut myös, mutta jotenkin omaan silmään liian synkkää ja siinäkin näkyy lika.
Sähköjä olen närpäillyt ja suurin osa onkin valmiina, mutta yhtä lisävarustetta en saanut toimimaan, nimittäin pyyhkijöiden tihkua. Nyt on siis 240:n viiksi, rele ja johdot, mutta PV:n oma moottori. Kun viiksen laittaa tihkuasentoon, se odottaa taukonsa ja alakaa pyyhkiä jatkuvasti. Napaan 31b tulee maa, kun "sulat" ovat alhaalla. Kertapyyhkäisy toimii kyllä moitteetta. Toista relettä kokeiltu. Talviautossa oli samaa vikaa joskus ja korjaantui moottorin vaihdolla. Pitänee laittaa toisenlainen rele.
Sohvia on katseltu Torista ja sattui annetaan osastolta löytymään samanvärisiä 3kpl lisää! Nyt riittää ruskea oviverhoiluihin ym. reilusti. Aikamoisen sotkun olenkin saanut niistä aikaiseksi:

Ompelukoneen kuluneita osia täytin tinaamalla ja sain sen aina välillä toimimaan, tosin äkkäilee vieläkin välillä. En ole ihan varma miten penkin päällisiä pitäisi tehdä, mutta näin juutuubi-videoita mukaillen tein:
Alkuperäinen verhous ratkottu malliksi.
Sprayliimalla nahan paloja niihin kiinni ja taakse piirretty ompeleen paikka. Kohdistus nuppineulojen avulla.
Nitojalla kiinni ettei kappaleet putoile koko ajan.
Kappaleita toisiinsa kiinni.
Ja liekkö aloittelijan tuuria, kun vielä jotenkin kävi takaisin. Päistä vielä irti, eli vähän kiristyy tuosta vielä lisää. Selkänoja on kavennettu versio 240:n penkistä, koska halusin tuon kyynärnojan ja nyt peittyy samalla takapyöräkotelot penkillä. Saa sitten vähän lisäleveyttä taakse, joskin sivupahveja joutuu vähän muokkaamaan. Tuo Volvon penkinpäällikangas on huomattavasti helpompaa ommella, kuin etupenkkiin aiemmin itsetekemäni superloni-kangas. Se superloni kai jarruttaa neulan ja langan kulkemista enemmän. Keskikyynärnojan teen ehkä uuden, kun ensimmäisestä tuli "vääränvärinen". Laskeskelin punaisen nahan menekkiä, niin tein varulta ruskean. Nyt kun kaikki palat on leikattu valmiiksi, löysin takapenkin istuinosaan varattujen palojen joukosta yhden ylimääräisen. Alunperin pitikin riittää, mutta oli se pala mennyt väärään kasaan..
Takapenkin istuinosaan kanssa joutuu tekemään puutöitäkin vielä, ennen kuin saa verhoiltua ja autoon kiinni. Yksi poikkipuu on katkennut.