Tietoa/apua kaivattaisiin vikaan!!!
Käytin koodien luvussa s80 2.5tdi -99 kiikotinta ja ilmoitti turbon ja egr:n virtaukset liian suuret...
Kun kiihdyttää n. 120km/h niin hukkaa tehot ja kun laskee nopeuden 80-90 ja ajelee tasakaasulla hetken ni tehot palautuu
taikka sammuttaa auton powerit tulee takas.
Putkesta työntää ihan järkyttävää lakutankoa lappulattiassa ajaessa ja kun tehot on kotona. 
Jelppiä jelpiä tahtoisin!

Ja kiitoksia etukäteen.. 
Millä vikakoodit luettiin, antoiko tarkan diagnoosin?
Mulla talvisin tietyllä nopeudella ja koneen ollessa tietyssä lämmössä (ajan siis samaa reittiä aina) antoi egr vikailmoituksen ( voi tulla sama ilmoitus monesta eri palikasta) ja heitti tehot pois. Kun kone lämpeni ja ajelee hetken niin vika poistuu ja tehot palaa.
Vikakoodit luettiin Autocom:lla joka antoi tarkaksi diagnoosiksi ahtopaineensäätimen. Jos muistan oikein niin "signaali katkonainen".
Tarkoitan vain että kunnon lukijalla saadaan tarkka tieto viallisesta osasta/komponentista, ei tarvi arpoo ja vaihdella osia.
Ahtopaineensäädintä en ole vielä vaihtanut koska se toimii näin kesällä' ja vikailmoitusta ei tule, laitan sitten syksyllä uuden niin ei tuu talvella ongelmia.
Sinun nopeuteesi mulla on päin vastoin, vika ei poistu ellei aja yli 100.
Sulla nousee ahdot mahdollisesti liikaa ja siksi heittää tehot pois.
Sun kannattaisi tutkia/puhdistaa ne venttiilit jotka ohjaavat ahtopainetta. Ahtopaineensäädin on ilmanputsarin päällä ja toineen samaan alipainejärjestelmään vaikuttava venttiili ilmanputsarin keulan puolella johon menee muistaakseni 3 letkua.
Katsot vain että eivät ole hirveän töhnäiset!
Ja tarkennukseksi että ajelen S80 2.5tdi -00 pulkalla.