Mun Volvo V70:ssä (D3, 163HP) antoi vastaavia vikakoodeja (p1407 egr ei virtausta) ja turbon ylinopeus (P004900). Kun vikakoodin nollas, pysyi moottorin häikkävalo hetken aina pois, kunnes syttyi uudelleen.
Käytin pienellä autokorjamolle, hän luki samat vikakoodit ja totesi, että joutuu EGR:n vaihtamaan.
Selvittelin vikaa suomen- ja englanninkielisiltä sivustoilta, katsoin aiheesta videoita ja soitin myös Volvon omaamskaanikolle. Mekaanikko meinasi, että epäilee vahvasti että vika olisi egr:ssä ja sanoi että niitä vaihdetaan noihin volvoihin tosi harvoin.
Päädyimme siihen lopputulokseen, että vaihdan Ahtopainetunnistimen / anturin, joka sijaitsee kuskin puolella alhaalla ennen välijäähdytintä.
Tilasin osan motonetistä osan (0 261 230 293, 42€) ja katsoin YouTubesta videon, että miten se vaihdetaan.
Vaihto meni jotenkin näin:
Umpio pois ja ilmansuodatinkotelolta klemmari + putki pois. Sit kääntää ilmansuodatinkoteloa moottorin päälle niin näkyy alhaalla vas etureunassa anturi. Pieni torx kanta ja 2-3 jatkovartta räikkään.
Kun ruuvi löysällä, magneetilla ruuvi pois ja sitten nostaa kädellä anturin pois. Liitin kannattaa irrottaa vasta kun sen saa lähemmäksi nostettua.
Uusi anturi paikoilleen, auton kasaus ja vikakoodien nollaus. Ei sytyttänyt enää kumpaakaan vikakoodia eikä myöskään moottorin vikavalo syty.
Näin säästyttiin lähes 1000€ rempalta, mitä pari pienempää autotaloa olisi heti alkanut tekemään.
Kiitos vielä VRCF ryhmästä ja täällä olevista keskusteluista!


