Käytin volvoa naapurikorjaamossa ja sääsivät tyhjäkäynnin vimotten pääl, oli kuulemma säädöt aivan päin helvettiä sytytyksest lähtien, mutta viaksi jäi vielä nypyttäminen/pieni nykiminen tietyllä kierrosalueella tasakaasulla. Täytyyköhän kuitenkin avata kaasari kokonaan jos siellä on joku roska jäänyt, tai jostain syystä kalvo ottanut siipeensä. En kyllä usko että kalvo on mennyt, kun se on vaihdettu hiljattain.
"nypytys" saattaa olla oire kiihdytyspumpun kalvon huonosta kunnosta. Alipaine ei "pidä".
Itsellä oli samanlainen tyhjäkäynti ongelma 230k Solex Cisacissa: tyhjäkäyntiä ei ollut muutoin kuin kaasua painettaessa tai ryyppy päällä. Ongelma oli vuotava tyhjäkäyntipiirin alipainekalvo. Ongelma poistui kuin vaihdoin tyhjäkäynnin alipainekalvon (ja muut kaksi kalvoa). Korjaussarjassa tulee mukana tiiviste, neulaventtiili ja pari o-rengasta. Käytä ne.
Solex cisacissa on kolme kalvoa: rikastimessa vänkärin puolella edessä, kiihdytyspumpussa rintapellin puolella eli "takana" ja tyhjäkäyntipiirissä vänkärin puolella takana. Vaihda kaikki kalvot...
(melkein unohtui: ilmastoidussa versiossa on vielä yksi alipaine-ohjain kaasuttimen edessä kuskin puolella. Tämä kytkin lisää kaasua ja pitää kierrokset samana kun ilmastoinnin kompura kytkeytyy päälle)
Alipaineletkut ovat melko kestäviä , jäykkää muovia kun ovat, mutta niiden kumiset lliitokset hapertuvat. Bräkleen tai Gostart auttaa tarkastuksessa.
Solex Cisak, ainakin tämä 230k versio missä kiihdytyspumpun bensakanava on piilossa, on mielestäni kyllä melko luotettava vehje ainakin kytkettynä kärjettömään sytytykseen (Bendix Rex). 24 vuotta ja 400000km oli kalvoillakin ikää ennenkuin menivät vaihtoon.
b200k Solex Cisac korjausohjeet ovat kirjassa:
https://haynes.co.uk/catalog/car-manuals/car-techbooks/haynes-manual-carburettorsTosin, kuten Kaziganth tuossa edellä jo mainitsi , Solex Cisac perussäädöillä pitää seoksen melko laihana. Elektroniikka huolehtii sytytyksen säädöstä ja EGR päästöistä. Päästöt ovatkin melko pienet vaikka tuo EGR on jo aikaa sitten tulpattu.
Tässä on foorumin juttua Solex Cisacista:
http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=63151.0Ja allekirjoittaneen originaalipostaus parin vuoden takaa:
http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=37188.0