Morjens!
Volvo s40 1.8 1998
Mittarissa 24100
Eli auto nostaa lämpöjä tyhjäkäynnillä ja syö vähän jäähdytinnestettä. Käytin sitä huollossa jossa väittivät vian olevan vesipumpussa, (jonka vaihtoivat)
Lämmöt nousevat hitaasti, mutta varsinkin kaupungissa ajettaessa ärsyttävästi. Tyhjäkäynnillä esim valoissa seistessä nousevat yli 95 asteen (nousisivat varmasti enemmänkin jos tyhjäkäyttäisi pidempään) ja laskevat kyllä heti liikkeelle lähdettäessä. Jäähdytineste on ihan oikean väristä, ei siis ole tummaa, pakokaasu on normaalia, ei vaaleaa. Puhaltaa lämmintä ilmaa sisään ja flekti huutaa myös.
Missä vika voisi olla? Itse epäilen termostaattia, mutta en ole mikään mestari näiden pelien kanssa joten siksi kysyn täällä. Termostaattiin menevässä letkussa on tahmaisen näköisiä läikkiä, joten vuoto voisi siis olla vaikka termostaatin tiivisteessä?
Tänks!