No mitäpäs sitten. Perjantai.
Sininen pahvilaatikkoauto sai tänään leiman!

Pari kuukautta myöhässä tosin, mutta eipä oo ollu ajoakaan. Vähän kankeasti se leimaaminenkin eteni, kun ekana oli konttorilla jumalaton ryysis ja sitten vielä autossakin mukamas vikaa... Vasen sumuvalo kuulemma sojotti harakoille ja oikeassa etukulmassa oli alhaalla väljä pallinivel.
No, tästä suivaantuneena varaosaputkan kautta pihalle nujuamaan uusi timmimpi yksilö tilalle ja ruuvaamaan sumuvalon sojotus maan kamaran suuntaan.
Success! Ja takas konttorille muikistelemaan että tulinpa taas. Nyt se sitten kelpasikin.
Näin sivujuonteena, nosturiin tottuneena hiekka-/nurmikkopihalla tuuskaaminen viiden markan tunkin kanssa autonhuoltohommissa on ihan rektumista!
Onneks on sentään paineilmantekokone ja siihen käyvä letku pöristimineen niin ei ihan keskiajalle tarvinu vajota. Myöskin Esteri oli sen hetken armollinen Kouvolalaisillekin ja pisti hanat hetkeksi kiinni

Normaalisti olisin siis töipaikan laitteilla homman hoitanut, mutta nyt en koska loma.
Mitäs muuta sitten...
Etupään kaikki värikoodin väriset osat on ainakin maalattu, ja jotkut jopa vaihdettu uudempiin ei-niin-happamiin. On kivan näkönen kosla kun keula hohtaa uutuuttaan ja kuskin ovien kohdalta alkaa jokkis-look
Etupää on nyt myös tummempi kuin kyljet, koska maalausta ei häivytetty millään lailla tai sävytetty peruskaavasta mihinkään. Tämä siksi että kyljet ym. on tarkoitus maalata pikkuhiljaa uudestaan, niin tulee sitten suoraan kaavasta samaa väriä niihinkin.
Takapaksi sai suurinpiirtein saman käsittelyn, mutta lisäksi tuli muutama tuuninkihenkinen perusjutska höysteeksi. Tästä ja muistakin jutuista kuvajaisia pukkaa myöhemmin kuhan kerkiän ostaa filmiä kaameraan.
Kunnostin ja maalasin innoissani vanhat torvet, tein uuden telineen ja korjasin johtosarjatkin. Mutta ei pihaustakaan vaikka kuinka rutistelee ratin nappeja. Perkele, kyllä ne vielä talvella toimi! No, ei muuta kun taas varaosaputkaan ja uutta Bosch-tuotetta kainaloon. Tuotteet kainalosta ja uutukaiseen telineeseen johtojen perään, niin johan on sinfoniat kohdallaan.
Katsastuksen jälkeen paiskasin NYT JO KESÄRENKAAT alle

Siis ne samat Titanit kun ennenkin. Tähän asti seissyt nurkissa R2:n varassa.
Seuraavaksi varmaan pitää jo se perä vaihtaa. Se taas muistutti olemassaolostaan kun kävin rulluttelemassa pitkin kyliä etsien kaljaseuraa, tuloksetta. Mutta hemmetti kun on aina kaikkea ja silloin kun ei oo kaikkea, niin sitten sataa. Sateella taas ei hiekkapuhalleta, ja minä en autooni aio asentaa mitään ruosteisia rupuosia paikalleen.
Kävin jo paikallisesta rekkamaalaamosta hankkimassa jotakin mustaa työkonemaalia, mikä kestää kuulemma viimat ja viuhkapanokset.
Sitten pitää myös saada tuo humppalulla-ominaisuus peräpään jousista pois, ja kenotus vasemmalle samoilla lämmöillä. Muutenkin koko kiesi on muodikkaassa gasser-tyylisessä takakenossa, joka ei sekään ole toivottua. Vaikka panin aiemmin valtavan painavan akun eteen ja nyt tyhjensin paksin rojuista niin ei. Ei silti. Keulii edelleen. Kummallista.
Rakentelin myös jenkkivilkkuihin paikat ihan erilliselle parkkipolttimolle, jonka saa leiman ajaksi siis vaihtaa tavan kirkkaaksi. Näin ei tarvi antaa insinöörille turhaa hykertelemisen iloa vikalistan toivossa. Siellä on siis 5W-lasikanta tavan 21W-vilkkupolttimon lisänä.