Exään tein kirkkaasta muovilevystä maskisuojat, jotka vedin nippareilla kiinni. Oli nätin näköinen ratkaistu uutena, kun oikea maski näkyi läpi. Sitten ajossa meni paskaa väliin, jota ei koskaan saanut pesussa kokonaan pois. Lisäksi nipparit oli vatiämpärin hankalia laittaa, eikä maskisuojaa tietenkään viitsinyt välillä ottaa pois, kun olisi joutunut nippareita katkomaan ja vaihtamaan. Työaika mitattuna tämä oli lopulta kalliimpi ratkaisu kuin kaupan valmiit.
Nykyisessä on ihan kauppatavaraa oleva solumuovinen maskisuoja, jossa ne tutut jousikuormitteiset pidikenappulat. Ei ole mielestäni ruma ratkaisu, joskaan ei kauniskaan. Hinta oli jotain 40-50 euron luokkaa, mutta köyhällä ei ole varaa halpaan... Jos nyt joutuisin hankkimaan, niin ostaisin pelkät nappulat erikseen ja värkkäisin telttapatjasta tms. tuon suojan. Nappulat on tosi jees, kun saa helposti paikalleen ja pois.
Tuossa oli noin -26 astetta auton mittarissa alhaisimmat lukemat ja obd:llä luettuna tuli seuraavia lukemia:
- aamulla webaston jälkeen auto käyntiin = +30 astetta
- ilman maskisuojaa pk-seudun nurkka-ajossa = +50-60
- maskisuojalla edellinen = +60-70
- ja maskisuojan kanssa, kun ajeli hetken motaria, niin +70-80 lukemia.
Tuo webasto on myös aika herkkä lähtemään päälle lisälämpöä tuomaan, kun ajelee täällä lähinurkissa.
Jossain aikaisemmassa topicissa olenkin kritisoinut sitä, että autot ovat täynnä mittareita ja antureita, joiden tietoa ei sitten voida näyttää käyttäjälle. Moottorin vikavalo syttyy sitten kun on jo liian myöhäistä... Esim. juuri tuo jäähdytysnesteen lämpö voisi olla edes jonkun valikon kautta nähtävissä.