Tuoreen 30 polttajalla tehdyn tutkimuksen mukaan hengitysteissä tapahtuu jo viidessä minuutissa huomattavaa supistumista, sydämen syke nousee ja keuhkoputkien tulehdusriski kasvaa.
e-savuke.com:n foorumilta löytyi likitystä juttuun, joka kertoi kaiketi juurikin tästä tutkimuksesta... ja arvatkaan mitä...
TESTI OLI TEHTY IHMISILLÄ, JOTKA EIVÄT TUPAKOI OLLENKAAN TUPAKKAA, SAATI KÄYTÄ NIKOTIINIA MUUTENKAAN.
Oli kaksi ryhmää, joista toinen käytti e-savuketta ilman nikotiinia ja toinen ryhmä nikotiinin kanssa..
Totta himputissa nikotiinista tulee tottumattomalle oireita, se kun sattuu kas kummaa olemaan suhteellisen vaarallinen myrkky ja jos ei sille oo yhtään ennestään altistunut, niin varmaan joku 18 tai vaikka 24mg neste pamauttaa kropan sekaisin

Mun mielestä ihan sairasta e-savukkeen dissausta, eikä tavalliseen tupakkaan ole juurikaan verrattu tuota.
Yleensä uutisoidaan, että se VOI olla vaarallista, kun sitä ei ole tutkittu
Sitten kun joku tuollainen ns. paskatutkimus on, niin sitten suureen ääneen kailotetaan, että sitä on tutkittu ja todettu erittäin vaaralliseksi.
- Sähkötupakassa on pakkasnesteenä käytettävän propyleeniglykolin lisäksi myös ainakin dietyleeniglykolia, nitrosamineja sekä pah-yhdisteitä eli samoja aineita mitä tupakassakin on.
Olikos nyt siten, että probyleeniglykolia käytetään yleisesti lääketeollisuudessa, sekä elintarviketeollisuudessa, siellä sitä ei kutsuta pakkasnesteeksi???
Dietyleeniglygoli oli vissiin se aine, jota oli löydetty jossain jenkki tutkimuksessa yhdestä näytteestä ja oli testattu lukuisia eri nesteitä. Tuota ainetta oli raportoitu olevan "laittein havaittava määrä" ja se määrä oli sellaista, että e-nestettä piti nauttia juotuna useita litroja, että tuo myrkky tappaa.
Sitten noi nitrosaamit, olikos ne niitä syöpääaiheuttavia karsinogeeneja.. nikotiinilaastarissa vai purkassa, oli samaa ainetta yhtäpaljon..
no, e-savuke.com foorumilla on faktaa kuitenkin laitettu pöytään tutkimuksista ja suomennettu niitä