Hyvää iltaa, otsikon mukainen ongelma olisi täällä päässä. Lauantai-illan lueskelin läpi D5 ei käynnisty lankoja mutta täysin ei samanmoista näyttäny olevan.
Autona 2005 vuoden v70 automaatti 258tkm mittarissa
Elikkä alkukesästä alkoi oireilemaan vaatien toisen startin, mutta nyt viimeisen parin viikon aikana kylmänä lähtee palmun alta kun taas kaupan pihasta lähdettäessä ehkä kymmenes kerta tuottaa tulosta kaasua pumpaten.
Parin tunnin tallissa makoilun jälkeen on tarkastettuna tankilta linjastot suuttimille asti, yksi kumiletkun kuristaja puuttui muttei kiristimellä vaikuttanu käynnistykseen. Näkyviä vuotokohtia ei osunut silmään.
Kokeiltu ajaa lämpimäksi, hehkut käytetty irti. Likaiset oli mutta ei märkänä yksikään kuten joissain langoissa kuvailtu. Tankin puolella ovet avatessa pumppu hörähtää normaalisti löpö tilanteesta riippumatta.
Kesän aikana kerran mennyt safemodeen tehot tiputtaen johtuen runsaasta kaupunki-ajosta. Karstoja käyty polttaan, eikä ole uudelleen tullut. Mustat savut on alkanu puskemaan kovemmalla kaasulla kiihdyttäessä starttiongelman kanssa samoihin aikoihin kesän alussa.
Suuttimia en alkanut vielä letkuilla testaamaan ohjeiden sekavuuden takia, eipähän tule enempää tuhoa. Olisko jollain laittaa vaiheittain selkeästi?
Sitten voi viisammat kertoa mistä jatkan seuraavaksi vai menenkö paikalliselle dieselpajalle hampaat irvessä?
Vikakoodit luettu epäonnistuneen starttirallin jälkeen jotka viittais edes vähän tähän ongelmaan:
Cem 9C03 antenna/lightring Lukkopesä käsittääkseni?
ECM 1300 mass airflow sensor MAF
ECM 1200 injector output stage/IAT sensor
ECM 6805 turbocharger tc control valve
CCM 0040 air quality sensor