Ja aloituskysymykseen, "vaihtoehtoiset polttoaineet" ei oikein ole enää tätäpäivää kun sähkö on keksitty.
Tuo oli yhtä älykäs veto kuin nämä "sähköautolla ei voi ajaa talvella".
Sähköautotkin ovat pelkkä siirtymävaiheen ratkaisu. Ei niistä ainakaan nykytekniikalla ole kaikkea liikennettä hoitamaan jo ihan siitä syystä, ettei riitä materiaaleja sähköautojen akkuihin. No, tähän tietysti voi tarjota ratkaisuksi sitä tulossa olevaa uutta akkuteknologiaa, mikä kaikki ongelmat ratkaisee. Näitähän on julkistettu vähintään kerran vuodessa viimeiset 30 vuotta

Valtaosa jengistä ajelee tosiaan alle 50 km päivämatkoja, mikä olisi helppo nakki. Mutta ne säännöllisen epäsäännöllisesti toistuvat pitemmät rupeamat sitten pakottavat lätkimään autoon melkoisen kasan akkuja, jotka ovat 98 % tjsp ajasta turhaa painolastia.
Tulevaisuuden visioissa on pyöritelty polttokennoautoja, joiden polttoaineena olisi vety. No, tavallaan sähköautoja nämäkin, mutta mukana kulkevalla voimalaitoksella. Vaan pitkä tie tässäkin ja voi olla ettei vety/polttokennoautoihinkaan kannata harvaanasutuilla seuduilla siirtyä. Ellei keksitä pelkkää painepyttyä parempaa tapaa vedyn varastointiin. Muuntoin range on taas sellaista sähköautojen luokkaa eli vähän reilu 200 km.
Vaan ne vaihtoehtoiset polttoaineet. Jep, ei kuulosta mediaseksikkäältä. Niitähän voisi jopa hyödyntää olemassaolevassa autokannassa -> kuulostaa vielä vähemmnä seksikkäältä. Toisaalta myös erittäin tarpeelliselta. Taisi korona aiheuttaa talouskasvulle useamman vuoden takapakin, minkä seurauksena voimme oikopäätä unohtaa pilvilinnat siitä, miten merkittävä osa autoista olisi sähköautoja vuoteen 2025 tai 2030 mennessä. Nyt on tosissaan syytä miettiä myös ne halvemmat vaihtoehdot. Jotka eivät ympäristönkään kannalta välttämättä ole paljoa huonompia.
Kas kun biokaasulla laskennallinen CO2 päästö on 0 (tosin valmistus kyllä päästöjä jonkin verran tuottaa) ja lähteenä on paljon muutakin kuin kaatopaikat. Mm. jäteveden puhdistamot ja isona potentiaalina myös maatalouden ja ruoantuotannon jätevirrat (juuresten naatit yms.) Teoriassa kolmanneksen liikenteen energiantarpeesta voisi kattaa kotimaisella biokaasulla, mutta taloudellisesti kannattavaa osuuden nosto näin isoksi ei ole. Samalla lailla voidaan tuottaa jätteistä (mikä onkin se ainoa ekologisesti tolkullinen vaihtoehto) biodieseliä ja -etanolia.
Nestemäisten polttoaineiden taru tai edes polttomoottorien aika ei mitenkään automaattisesti ole lopussa. OK, polttomoottorin hyötysuhde ei päätä huimaa, mutta se ei ole mahdoton ongelma, jos polttoaineesta ei aiheudu CO2 päästöjä. Tulevaisuuden vetytalous ei nimittäin tarkoita, että vety olisi ainoa mahdollinen polttoaine, vaan kyseessä voi olla vaikkapa vedyn ja ilmakehästä kaapattavan hiilidioksidin yhdistelmä. Eli siis hiilivety... joko kaasuna (metaani) tai jopa nestemäisessä muodossa, jolloin energiatiheys ja toimintasäde ovat huimasti paremmat kuin muilla vaihtoehdoilla.
Polttoaineentuotanto voi olla helpompi/nopeampi/halvempi laittaa uusiksi kuin koko maailman autokanta JA polttoaineen jakeluverkosto.