Oho, viime päivityksestä mennyt yli 3 kuukautta!

Aika hitaasti edennyt projekti kun ollut kaikenlaista muuta hommaa, tuli ostettua oma kämppä ja samaan konkurssiin tuollainen rämistin.

Laturi ja ohjaustehostimen pumppu löysi paikkansa konetilasta. Myös pakosarja, turbo ja hukkis on nyt lopullisesti kiinni.

Turbolle tein asiallisen näköisen öljyletkun, paluu on 19 millin sisähalkaisijalla olevaa letkua. Myös vesijäähdytys tulee käyttöön, siihen laitoin paksua silikoniletkua. Alunperin oli suunnitelmissa että konetilaan ei tule mitään sinistä, mutta sama kai ne on ahtoletkutkin olla sinisiä kun tulpanjohdot ja osa vesiletkuistakin on.


Syyläri sai kaverikseen 40 senttisen sähköflektin motonetistä, anturi on paikallisesta autotarvikeliikkeestä. En tiedä mihin autoon anturi on tarkoitettu, myyjä sanoi että katso hyllystä sopiva, tämä sulkee virtapiirin 92 asteessa ja aukaisee 87 asteessa. Kierre taisi olla 22 millinen, porasin vain reiän ja väänsin anturin siihen väkisin ja hieman silikonia tiivisteeksi.

Flekti on kylmästi pultattu syyläristä läpi.


Nyt korjasin (toivottavasti) myös väpättävän nopeusmittarin, perän anturilla oli liian pieni välys joten hain shimmilevyjä väliin. Anturi oli vastannut perävälitykseen joten sen kuori on rikki, aika näyttää toimiiko se enää. Lukitusrengas oli ruostunut kiinni eikä se irronnut edes omatekoisella erikoistyökalulla, porakoneella piti avittaa ja hain ruotsin puolelta uuden.

Vielä puuttuu:
Bensalinjat
Imusarja
Downpipe
Ahtoputket
Coolerin ja syylärin "teline"